Cyfrowe "czworaczki" Olympusa

Jeszcze w tym miesiącu do sprzedaży trafią cztery nowe aparaty cyfrowe Olympusa. Dwa z nich to kompaktowe modele C-150 i C-350 Zoom. Dwie pozostałe nowości, C-740 UZ i C-750 UZ przeznaczone są dla nieco bardziej wymagających użytkowników.

Cyfrowe "czworaczki" Olympusa

Olympus C-150

Najprostszy z nowych modeli cyfrówek Olympusa - Camedia C-150- wyposażony został w przetwornik CCD o rozdzielczości 2 megapikseli. Zastosowany w aparacie nie umożliwia niestety optycznego przybliżenia obrazu, dostępny jest natomiast 2,5-krotny zoom cyfrowy. Dostępny jest także tryb makro, działający w zakresie 20 - 50 cm.

Pomiar odległości od fotografowanego obiektu odbywa się w C-150 przez obiektyw (TTL), w oparciu o system detekcji kontrastu. Dostępne czasy ekspozycji mieszczą się w zakresie 1/2 - 1/1000 sekundy. Użytkownik może ponadto skorzystać z jednego z czterech predefiniowanych ustawień (Portret, Autoportret, Tryb scen nocnych, Krajobraz). Aparat dysponuje również wbudowaną lampą błyskową z systemem redukcji efektu czerwonych oczu.

Cyfrowe "czworaczki" Olympusa

Olympus C-350 Zoom

Druga z nowych cyfrówek - Camedia C-350 Zoom - umożliwia wykonywanie zdjęć o maksymalnych rozmiarach 2048 x 1536 pikseli (rozdzielczość matrycy wynosi 3,2 megapiksela. W odróżnieniu od swojego "młodszego brata", C-350 wyposażony został w 3-krotny zoom optyczny (oraz 3,3-krotny cyfrowy).

Czas naświetlania może wynosić od 2 s do 1/1000 s, zaś czułość od 64 do 400 ISO. Aparat potrafi wykonywać serie zdjęć z prędkością 1,5 klatki na sekundę. Wbudowana lampa błyskowa oferuje kilka trybów synchronizacji - m.in. z długimi czasami naświetlania lub na pierwszą kurtynę migawki z redukcją zjawiska czerwonych oczu.

Cyfrowe "czworaczki" Olympusa

Olympus C-740 UltraZoom

Kolejna nowość to aparat oznaczony symbolem Camedia C-740 UltraZoom. Jest on wyposażony w przetwornik o efektywnej rozdzielczości 3,34 megapiksela i aż 10-krotny zoom optyczny (odpowiada to w przybliżeniu ogniskowej 38 – 380mm w fotografii małoobrazkowej). 11-elementowy układ optyczny Olympusa C-740 UZ umożliwia ponadto wykonywanie zdjęć w trybie Super Macro z odległości jedynie 3 cm. Pomiar odległości odbywa się poprzez obiektyw, zaś oświetlenia - cyfrowo w trybie ESP.

Fotografujący ma bardzo dużą kontrolę nad parametrami ekspozycji. Dostępne są tryby naświetlania z priorytetem migawki i przysłony a także tryb manualnego nastawiania owych parametrów. Maksymalny czas otwarcia migawki wynosi 16 s, zaś minimalny - 1/1000 s. Zakres czułości to 100 - 800 ISO. Możliwe jest wykonywanie serii do 11 zdjęć z prędkością 1,4 klatki na sekundę (w trybie HQ).

Cyfrowe "czworaczki" Olympusa

Olympus C-750 UltraZoom

Ostatnia z nowych cyfrówek - Camedia C-750 UltraZoom - dysponuje matrycą o efektywnej rozdzielczości 4 megapikseli. Układ optyczny, podobnie jak w przypadku C-740 umożliwia 10-krotne przybliżenie fotografowanego obiektu. W C-750 zastosowano jednak 4-krotny zoom cyfrowy. Dostępne czasy otwarcia migawki są takie same jak w przypadku C-740. Podobnie jak w C-740 możliwa jest także korekcja ekspozycji (±2 EV w krokach co 1/3 EV).

W trybie zdjęć seryjnych Olympus C-750 pozwala na wykonanie do 8 zdjęć z prędkością 1,3 klatki na sekundę (w trybie HQ) i 2 zdjęć z prędkością 1,8 kl./sek. Użytkownik aparatu może ponadto skorzystać z kilku różnych funkcji, takich jak m.in. "2 w 1", czy Panorama, Sepia, itp. Możliwe jest również skorzystanie z zewnętrznej lampy błyskowej.

Wszystkie nowe aparaty Olympusa zapisują zdjęcia i sekwencje wideo na kartach xD-Picture Card. Według informacji producenta, nowe cyfrówki pojawią się w sprzedaży w marcu br. Ich ceny nie zostały na razie ustalone.


TOP 200