Cyberzagrożenia: Polska najbardziej zagrożonym krajem Unii Europejskiej

Polskie komputery są najczęściej atakowane w Unii Europejskiej. Hakerzy wykorzystują do tego celu przede wszystkim złośliwe oprogramowanie Conficker.

Firma Check Point Software Technlologies w oparciu o ThreatCloud World Cyber Threat Map (map cyberzagrożeń ukazująca w czasie rzeczywistym miejsca i sposoby przeprowadzania cyberataków) opublikowała nowy raport na temat cyberzagrożeń w listopadzie, z którymi musiały się zmierzyć poszczególne kraje.

Jak wypadła Polska?

Z raportu wynika, że Polska uplasowała się na 34 miejscu, czyli zyskaliśmy trzy oczka w porównaniu do zestawienia październikowego. Nie ma się jednak z czego cieszyć, ponieważ:

- współczynnik zagrożenia naszych komputerów wzrósł z 9,2 do 17,2 pkt

- 34 miejsce zajęliśmy w ujęciu globalnym, natomiast w Unii Europejskiej przypadło nam niechlubne pierwsze miejsce

Zobacz również:

  • Google walczy ze oszustwami telefonicznymi

Kolejne interesujące dane

W raporcie czytamy też, że firma Check Point zidentyfikowała w listopadzie ponad 1200 różnych rodzin złośliwego oprogramowania. Poniżej trzy najczęściej wykorzystywane:

1. Conficker – odpowiada za 20% wszystkich rozpoznanych ataków, urządzenia zainfekowane przez takie oprogramowanie są kontrolowane przez botnet. Wyłącza usługi zabezpieczeń, co naraża komputery na inne infekcje.

2. Cutwail – botnet używany głównie do rozsyłania spamu oraz ataków DDos.

3. Necurs - używany jako backdoor do pobierania kolejnych złośliwych programów na zainfekowane urządzenie oraz do wyłączania usług zabezpieczeń, aby uniemożliwić jego wykrycie

Dodatkowo dowiadujemy się, że obecność złośliwego oprogramowania na urządzeniach mobilnych w wzrosła o 17%. Najaktywniejsze były trzy rodziny malware:

1. Xinyin – obserwowany jako trojan clicker wykonujący fałszywe kliknięcia na chińskich stronach reklamowych.

2. Ztorg – trojan wykorzystujący uprawnienia użytkownika root w celu pobierania i instalowania aplikacji na telefonie komórkowym bez wiedzy użytkownika.

3. AndroRAT – złośliwe oprogramowanie, które może zostać pobrane wraz z legalną aplikacją mobilną i zainstalowane bez wiedzy użytkownika, dając hakerowi pełną zdalną kontrolę nad urządzeniem z systemem Android.

Co warte podkreślenia, wszystkie atakowały platformę Android...

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200