Cyberprzestępcy wykorzystują popularność ChatGPT

W sieci obecne są aplikacje udające ChatGPT, których celem jest m. in. wyłudzenie pieniędzy.

ChatGPT to technologiczny temat numer jeden końca 2022 oraz pierwszej połowy 2023 roku. Generatywny model AI rozwijany przez OpenAI zrewolucjonizował rynek nowych technologii i z pewnością będzie miał na niego wpływ przez kilka najbliższych lat.

Cyberprzestępcy wykorzystują ChatGPT do wzbogacenia się kosztem użytkowników
Źródło: Zac Wolff / Unsplash

Cyberprzestępcy wykorzystują ChatGPT do wzbogacenia się kosztem użytkowników

Źródło: Zac Wolff / Unsplash

Nośny temat jest z powodzeniem wykorzystywany przez cyberprzestępców, którzy chcą wykorzystać popularność ChatuGPT do osiągnięcia własnych celów.

Zobacz również:

  • OpenAI pokaże dzisiaj swoje najnowsze rozwiązania AI
  • Copilot Pro czyli subskrypcja na AI - wkraczamy w nową erę usług?
  • Bankowy trojan Grandoreiro wrócił i atakuje że zdwojoną siłą

Cyberprzestępcy wykorzystują ChatGPT w celu oszukiwania ludzi i wyłudzania pieniędzy.

Badacze z firmy Sophos przeanalizowali sklepy z aplikacjami mobilnymi od Google oraz Apple. Znaleźli w nich wiele fałszywych aplikacji udających oficjalną aplikację mobilną do obsługi ChatGPT, które poprzez niemoralne praktyki zachęcają użytkowników do subskrypcji różnego rodzaju usług nie powiązanych z ChatGPT.

W przeciągu jednego miesiąca najbardziej popularny program tego typu pozwolił wzbogacić się swoim twórcom o około milion dolarów.

Plusem sytuacji jest fakt, że aplikacje nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo urządzeń mobilnych. Nie posiadają złośliwego oprogramowania i nie infiltrują pamięci masowej urządzenia. Ich celem jest wyłudzenie pieniędzy poprzez zapisanie użytkowników do płatnych subskrypcji odblokowujących dodatkówe funkcje.

Ceny wahają się do 10 dolarów miesięcznie.

Warto przypomnieć, że podstawowa (w zupełności wystarczają do indywidualnego korzystania) wersja ChatGPT jest w pełni darmowa. OpenAI nie udostępnia oficjalnej aplikacji mobilnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200