Cyberprzestępcy próbują manipulować konwersacyjnymi botami AI
-
- Janusz Chustecki,
- 13.02.2023, godz. 07:25
Wszyscy ostatnio interesują się konwersacyjnymi botami AI. Hakerzy też. Check Point Software (znana firma zajmująca się bezpieczeństwem komputerów i internetu) donosi, że coraz więcej hakerów podejmuje próby włamywania się do robiących ostatnio zawrotną karierę inteligentnych, konwersacyjnych botów, w tym do ChatGPT.

Firma ostrzega przy tym szczególnie przed wzmożoną aktywnością hakerów działających w krajach autorytarnych, takich jak Rosja. Starają się oni w pierwszej kolejności przełamywać tzw. geo-regionalne blokady. Są to blokady opracowane przez twórców tego typu programów, znajdujące się w obsługujących je interfejsach API.
Blokady ignorują między innymi wszystkie kierowane do niego żądania przychodzące z niektórych krajów, w tym z Rosji. Check Point (a konkretnie informatycy z działu Check Point Research) doszli do takiego wniosku po dogłębnym przeanalizowaniu żądań kierowanych do botów, które były wysyłane z terytorium Rosji.
Zobacz również:
- Microsoft opracował to narzędzie AI z myślą o agencjach rządowych USA
- Sztuczna inteligencja Google’a w biurze podróży
Badanie wykazało, że hakerzy starają przejmować kontrolę na botami i manipulować nimi, wykorzystując do tego celu narzędzie znane pod skrótem DAN (skrót od słów Do Anything Now; zrób cokolwiek teraz). Robią to poprzez generowanie specjalnie spreparowanych tekstów, które starają się ominąć bariery, np. firma OpenAI wprowadziła do oprogramowania ChatGPT. Są to bariery stworzone głównie z myślą o wyeliminowaniu z całego procesu konwersacji z botami mowy nienawiści czy fałszywych treści.
Check Point nie wykrył jak dotąd jakiegokolwiek exploita tego typu dnia zerowego, sugerując przy tym, iż najbardziej prawdopodobnym wektorem ataku może być w przyszłości jakaś nowa, zmodyfikowana postać phishingu.