Cyberbezpieczeństwo coraz ważniejsze dla branży logistycznej

Case study o tym, jak poradzić sobie ze wzrostem wyzwań wokół zapewnienia wydajnej pracy w skomplikowanej i rozsianej po kontynencie strukturze organizacji. Cyberzagrożenia dosięgają nie tylko pracowników stacjonarnych, ale także mobilnych – kierowców i pracowników podczas pracy zdalnej. Visline Microsoft Business Premium, zabezpieczając swoje środowisko IT dzięki inwestycji w chmurę.

Julita/ Pixabay

Rozwój biznesu w dzisiejszych czasach nie ma racji bytu bez wsparcia nowoczesnej technologii i odpowiednio wydajnego zaplecza IT. Firmy z branży logistycznej muszą optymalizować i automatyzować swoje procesy, żeby działać w sposób zcentralizowany, uporządkowany i dobrze skoordynowany. Systemy informatyczne są nie tylko kołem napędowym biznesu, ale także tarczą chroniącą je przed cyberzagrożeniami.

Firma Visline to przedsiębiorstwo transportowo-spedycyjne założone w 2009 r. Obsługuje prawie 40 tys. zleceń rocznie na obszarze Europy Środkowo-Zachodniej. Obecnie ma 7 stacjonarnych oddziałów na terenie całej Polski oraz w sąsiadujących krajach. Stawia na innowacje, dysponuje nowoczesną flotą ponad 160 samochodów zintegrowanych z monitoringiem GPS. Swoim zasięgiem obejmuje całą Europę, zarządzając logistyką z 7 oddziałów – 5 krajowych oraz dwóch zagranicznych (w Niemczech i w Irlandii). Obecnie zatrudnia globalnie około 200 pracowników, którzy współpracują ze sobą z różnych miejsc w Europie. Obecnie osiąga ponad 200 mln zł rocznego przychodu. Organizacja inwestuje w nowoczesne rozwiązania IT, które na co dzień wspierają obsługiwane procesy. Posiada aplikację do monitoringu zleceń transportowych, która dostarcza klientom informacje na każdym etapie realizacji zamówienia i umożliwia śledzenie przebiegu dostawy. To właśnie inwestycje w nowoczesne i wydajne zarządzanie procesami jest jednym z filarów imponującego rozwoju organizacji. Rozwiązania z portfolio Microsoft 365 towarzyszą Visline od samego początku, ale w bieżącym roku skala cyberzagrożeń sprawiła, że firma zdecydowała się wdrożyć pakiet narzędzi Microsoft Business Premium.

Zobacz również:

  • Amazon do pracowników: roboty was nie zastąpią

Dynamiczny rozwój biznesu zawsze idzie w parze z transformacją cyfrową

Firma Visline zdecydowała się w 2020 roku uruchomić pierwsze maszyny wirtualne, stawiając tym samym swoje debiutanckie kroki w chmurze. Był to początek procesu transformacji cyfrowej – wszystkie główne systemy zostały przeniesione do chmury. Z roku na rok potrzeby firmy w zakresie wydajnego zarządzania infrastrukturą, zasobami danych oraz procesami biznesowymi stawały się coraz większe. Podstawowy plan Microsoft Business Basic i Standard szybko przestał być wystarczający, więc firma dokonywała stopniowych upgrade’ów. W 2022 roku pojawiające się wyzwania doprowadziły Visline do inwestycji w najwyższy pod względem zaawansowania narzędzi i możliwości pakiet - Microsoft Business Premium. Jednym ze źródeł tej decyzji jest duża świadomość cyberzagrożeń i konieczność pełnego zabezpieczenia rozproszonego środowiska firmy. „Naszym priorytetem jest budowa bezpiecznego środowiska IT. Chcemy wykorzystać do tego celu nowinki technologiczne ofertowane przez Microsoft, m.in. Windows Autopliot, czy możliwości usługi Azure Active Directory w połączeniu z najnowszym Windowsem. Mam nadzieję, że do końca 2023 roku uda się dokonać pełnej migracji i wdrożyć wszystkie narzędzia z portfela Microsoft Business Premium”, – mówi Krzysztof Baranowski, IT Manager w Visline.

Pierwszym wdrożonym w organizacji na skalę globalną rozwiązaniem z pakietu Microsoft Business Premium był Conditional Access. Dostęp warunkowy to funkcjonalność usługi Azure Active Directory, który umożliwia egzekwowanie kontroli dostępu do aplikacji w środowisku organizacji, w oparciu o określone warunki i zarządzanie centralnie. To właśnie konieczność posiadania tego rozwiązania zadecydowała o szybkiej migracji do pakietu Premium. Dzięki Conditional Access wprowadzone zostały w firmie ograniczenia regionalne z uwagi na geolokalizację adresów IP.

W firmach logistycznych znaczna część pracowników to kierowcy. W Visline korzystają oni na co dzień z urządzeń mobilnych, na których użytkują dedykowaną aplikację (również osadzoną w środowisku chmury Azure). Odpowiedzią na potrzebę i konieczność dodatkowego zabezpieczenia wszystkich „końcówek”, jest rozwiązanie Intune z portfolio Microsoft. Urządzenia mobilne są bardziej narażone na zgubienie, kradzież czy zniszczenie, niż sprzęt stacjonarny, stąd firma ma przygotowany plan integracji wszystkich elementów infrastruktury z Intune. Microsoft Intune to oparte na chmurze rozwiązanie do zarządzania punktami końcowymi. Kieruje ono dostępem użytkowników oraz upraszcza zarządzanie aplikacjami na wielu urządzeniach. Skutecznie chroni dostęp i dane na urządzeniach należących do organizacji, a także na prywatnych zasobach użytkowników. Ponadto Intune posiada funkcje zgodności i raportowania, które wspierają model bezpieczeństwa Zero Trust.

W firmie zakończony został też proces wdrażania MFA (uwierzytelnienie wieloskładnikowe) i adaptowania pracowników do bezwzględnego wymogu korzystania z tych zabezpieczeń. Narzędzia Microsoft 365 oferują duży wybór elastycznych metod uwierzytelniania wieloskładnikowego, takich jak wiadomości SMS, połączenia, dane biometryczne i hasła jednorazowe, aby spełnić wymagania danej organizacji i efektywnie chronić użytkowników.

Narzędzia znane z planu Standard, takie jak Microsoft Teams, pakiet Office czy One Drive są standardem organizacji pracy w firmie Visline od dawna. Tym, co przyciągnęło uwagę Visline do najwyższego pakietu Microsoft 365 jest, oprócz kompletu narzędzi Security, także nieograniczone archiwum online. Daje możliwość konfiguracji reguł do automatycznej archiwizacji. Dzięki temu w firmie skończyły się problemy z przepełnianiem skrzynek e-mailowych.

Od początku drogi do chmury, firmie Visline towarzyszy Senetic – Partner Microsoft i ekspert w zakresie rozwiązań z portfolio producenta.

Źródło: Visline

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200