Cyberbezpieczeństwo - co nas czeka w 2023

Obecnie na całym świecie dochodzi do ponad dwóch milionów cyberataków rocznie. Ich koszt ekonomiczny do 2025 roku szacuje się na 10,5 mld dolarów. W tym roku raczej lepiej nie będzie. Przeczytaj, jakich kierunków zmian w zakresie cyberbezpieczeństwa możemy spodziewać się w 2023.

fot. mat.prasowe

Na początku każdego kolejnego roku kalendarzowego eksperci rynku technologicznego prześcigają się w predykcjach dotyczących możliwych scenariuszy rynkowych branży technologicznej. Wiele z nich – tych dobrych ale też i tych złych, sprawdza się. Nic dziwnego – przewidywania podparte są przecież analizami i obserwacjami rynku. My zachęcamy do czytania takich predykcji i szukania w nich inspiracji do ewentualnych zmian technologicznych czy tych z zakresu bezpieczeństwa w organizacjach. Tym razem o możliwych nowych kierunkach w cyberbezpieczeństwie opowiedzą eksperci DXC Technology.

Wyścig zbrojeń w cyberbezpieczeństwie

Przewidywania wskazują, że nowa era cyberwojny będzie rozgrywać się na bardziej wyrafinowanym polu bitwy niż dotychczas. Zarówno cyberprzestępcy, jak i eksperci ds. cyberbezpieczeństwa będą korzystać z zaawansowanych technologii takich jak sztuczna inteligencja – ci pierwsi w celu naruszania struktur IT, eksperci z kolei w celu ich obrony. Do tej pory sztuczna inteligencja była wykorzystywana głównie do identyfikacji wzorców nietypowych zachowań, na które ludzie muszą reagować.

Zobacz również:

  • Dane odpowiednio zaopiekowane
  • Acronis rozszerza ofertę rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo
  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem

Jak podkreśla Mirosław Malinowski, ekspert DXC Technology, ze względu na liczbę podejrzanych działań i ilość fałszywych alarmów specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mogą czuć się przytłoczeni liczbą zgłaszanych nieprawidłowości, ale jak dodaje „w 2023 roku wzrośnie zaufanie do sztucznej inteligencji i poziom jej wykorzystania do automatyzacji kontroli bezpieczeństwa i mechanizmów reagowania. To z kolei pomoże szybciej i dokładniej odpowiadać na cyberataki oraz ograniczać naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego, możliwe przestoje i utraty danych osobowych.”

Uwaga na metawersum

Rok 2023 ma być ważnym rokiem dla technologii metaverse. Meta, Microsoft, Virbela i inni liczą na to, że wirtualne światy staną się głównym nurtem przebywania w sieci. W DXC Technology niedawna ankieta przeprowadzona wśród pracowników wykazała, że 57 proc. osób uczestniczy w wydarzeniach w prywatnym środowisku metaverse, a ponad jedna trzecia twierdzi, że z tego powodu jest bardziej zaangażowana w swoją pracę. W zamkniętych, bezpiecznych środowiskach, Metaverse może nadać pracy dodatkowy wymiar. Warto jednak pamiętać, że w cyfrowym świecie istnieje ważny problem ustalania tożsamości danej osoby – zwłaszcza, gdy użytkownicy metawersum to cyfrowe awatary. Ten aspekt dotyka również wirtualnych transakcji w metaverse, gdzie użytkownicy kupują przedmioty i usługi, które mogą być nierealne. W 2023 r., wraz z dalszym rozwojem metaverse wzrośnie świadomość tych zagrożeń. Rozwiązaniem mogą stać się certyfikaty cyfrowe zbudowane na blockchainie.

Innowacje w dziedzinie obronności

Zbrojny atak Rosji na Ukrainę przypomniał nam w najbardziej jaskrawy i brutalny sposób, że wojna ma teraz charakter hybrydowy, a ryzyko geopolitycznych ataków cybernetycznych jest bardzo realne. Aby podkreślić, jak niepokojąco powszechna jest cyberwojna, wystarczy zastanowić się nad faktem, że wiele polis ubezpieczeniowych w zakresie cyberbezpieczeństwa wykluczają cyberwojnę, co stwarza wyzwania w zakresie ograniczania ryzyka cybernetycznego. Jak podkreśla Mirosław Malinowski, biorąc pod uwagę trwającą wojnę w Ukrainie i wybory rządowe w ponad 70 krajach, 2023 będzie rokiem pełnym wyzwań dla cyberbezpieczeństwa.

Ataki na krytyczną infrastrukturę krajową

Bezpieczeństwo cybernetyczne technologii operacyjnych (OT) to wyłaniające się pole bitwy cyberataków na systemy kontrolujące i automatyzujące fabryki i infrastrukturę cywilną, takie jak np. elektrownie. Wiele z tych systemów jest teraz w różny sposób podłączonych do Internetu, a zatem stają się one bardziej podatne na cyberataki. „W 2022 roku międzynarodowe agencje bezpieczeństwa cybernetycznego wydały wiele ostrzeżeń o złośliwych rosyjskich operacjach cybernetycznych i potencjalnych atakach na infrastrukturę krytyczną oraz o odkryciu dwóch nowych złośliwych programów specyficznych dla OT, Industroyer2 i InController/PipeDream. W związku z utrzymującymi się napięciami geopolitycznymi, cyberzagrożenia OT będą rosnąć w nadchodzącym roku, wywierając presję na branżę, by była o krok do przodu i wdrażała ochronę cyberbezpieczeństwa w swoich organizacjach” – podkreśla Mirosław Malinowski..

Nowe możliwości kariery w cyberbezpieczeństwie

Niektóre szacunki sugerują, że w branży cyberbezpieczeństwa na całym świecie brakuje prawie 3,5 miliona pracowników. Wraz z rosnącymi zagrożeniami w zaawansowanych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja (a w przyszłości komputery kwantowe), liczba ta prawdopodobnie tylko wzrośnie.

Luka w umiejętnościach cyfrowych związanych z bezpieczeństwem stwarza możliwości kariery dla osób w każdym wieku i ze wszystkich środowisk. Wiele firm oferuje możliwość przekwalifikowania się w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200