Cyber-przestępcy mogą wykorzystać ekran wyboru przeglądarki w Windows

Firma Sophos ostrzega przed ryzykiem wykorzystania ekranu wyboru przeglądarki internetowej przez twórców złośliwego oprogramowania. Systemy Windows zaczną być aktualizowane o ten ekran począwszy od 1 marca.

Graham Cluley, konsultant ds. bezpieczeństwa w Sophos, ocenia: "Google i Mozilla będą zacierały ręce z radości na możliwość zwiększenia ich udziału w rynku przeglądarek, i taka nasilona ekspozycja powinna być dla nich dobra. To będzie fascynujące zobaczyć, jak wielu przeciętnych użytkowników internetu jest skłonnych do surfowania za pośrednictwem innego programu."

Wg Cluleya istnieje realne niebezpieczeństwo, że cyberprzestępcy mogą próbować wykorzystać tę inicjatywę poprzez tworzenie fikcyjnych ekranów wyboru przeglądarki. Te zaś, "wyskakując" na komputerach użytkowników, mogą zawierać linki do złośliwego oprogramowania.

Zobacz również:

  • Łącze z telefonem otrzymuję funkcję OCR
  • Wykryto niebezpieczne złośliwe oprogramowanie na macOS

Nowe możliwości dla cyber-przestępcy

Aktualizacja systemu Windows polegająca na dodaniu do niego okna wyboru przeglądarek będzie dotyczyć milionów użytkowników na terenie całej Europy (wg nieoficjalnych danych tylko w Polsce ich liczba szacowana jest na ok. 6,5 mln - tyle Polaków korzysta z Windows XP, Visty i 7).

Reprezentant Sophosu uważa za wielce prawdopodobne, że niektórzy z nich mogą podobnie wyglądające okno, które wyświetli się w systemie, uznać za ekran wyboru. A to grozi pobraniem na komputer złośliwego oprogramowania zamiast przeglądarki.

Cluley uważa, że ekran wyboru przeglądarki mogą zobaczyć nawet miliony ludzi. Wśród nich znajdą się też użytkownicy, którzy widząc nawet podobnie wyglądające okno, dadzą się nabrać i zamiast alternatywnej przeglądarki pobiorą zainfekowane oprogramowanie.

Cluley podkreśla, że żadna przeglądarka nie jest doskonała i niezależnie od tego, na którą z nich padnie wybór użytkownika, trzeba pamiętać o jej systematycznym aktualizowaniu.

Ekran wyboru przeglądarki coraz bliżej

Europejscy użytkownicy Windows XP, Vista i 7 uzyskają dostęp do ekranu wyboru przeglądarki za pośrednictwem usługi aktualizacji systemu, Windows Update, od 1 marca.

Mozilla, producent Firefoksa, uważa jednak, że wielu użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy i nie wie, co oznaczać może dla nich możliwość wyboru aplikacji do przeglądania Sieci. Z tej okazji opublikowany został list otwarty zatytułowany "Jak ważny jest wybór przeglądarki", podpisany przez Mitchell Baker, przewodniczącą fundacji Mozilla oraz Johna Lilly'ego, dyrektora generalnego Mozilli.

Więcej informacji: Sophos

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200