Crusoe kompatybilny z Windows CE.Net

Firma Transmeta poinformowała, że procesor Crusoe uzyskał certyfikat kompatybilności z Windows CE.Net.

Oznacza to, że wytwórcy urządzeń zagnieżdżanych będą mogli projektować swoje produkty używając procesorów TM 5500 i TM5800 Crusoe i stosować do sterowania system operacyjny Windows CE.Net. Dotyczy to takich urządzeń, jak telefony komórkowe, PDA, kasy sklepowe i inne urządzenia mobilne.

Proces certyfikacji wymaga od producentów udostępnienia Microsoftowi do testowania platform dla urządzeń zagnieżdżanych. Microsoft testuje taki sprzęt pod kątem kompatybilności ze swoim oprogramowaniem i publikuje w swoim ośrodku webowym listę firm, których produkty przeszły pomyślnie takie testy. Transmeta znalazła się na takiej liście wśród certyfikowanych już wcześniej producentów, takich jak: Intel, AMD, Motorola, Arm i Hitachi.

Zobacz również:

  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?
  • Wkrótce premiera kolejnej wersji aplikacji Outlook dla systemu Android
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Cecha niskiego poboru mocy czipów Crusoe jest szczególnie cenna dla urządzeń zagnieżdżanych, które mogą łatwo ulegać uszkodzeniu w wyniku przegrzania spowodowanego przez układy wydzielające dużo energii cieplnej podczas pracy.

Układy Transmety, które mają pracować w urządzeniach zagnieżdżanych nie wymagały wykonania żadnych zmian - są to te same podstawowe czipy, które stosowane są w notebookach z procesorami Crusoe. Jedyna różnica pomiędzy procesorem 5500 a 5800 to obecność w tym ostatnim dodatkowych 256 kB pamięci bufora L2.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200