Cray zapowiada superkomputery bazujące na układach ARM produkowanych przez Fujitsu

Ta decyzja może zmienić układ sił panujących na rynku szybkich komputerów klasy „exascale” (czyli takich, których wydajność przekracza 1000 petaflopsów). Należąca od kilku miesięcy do HPE firma Cray informuje, że zawarła z Fujitsu porozumienie przewidujące, że będzie w swoich superkomputerach instalować produkowane przez nią procesory linii A64FX.

Będzie to pierwszy komercyjny superkomputer bazujący na tych nowatorskich układach CPU. Procesory A64FX bazują prawie w stu procentach na architekturze Arm8 i mają bardzo ciekawą i nietypową architekturę. Zawierają 48 podstawowych rdzeni obliczeniowych oraz cztery dodatkowe rdzenie, którym twórcy tego układu nadali wiele mówiącą roboczą nazwę „asystenci”.

Fujitsu twierdzi, że A64FX jest pierwszym na świecie procesorem wspierającym zestaw instrukcji SVE (Scalable Vector Extension), które zostały zaprojektowane specjalnie dla superkomputerów wyposażonych w układy Arm. Jeśli chodzi o wydajność tego układu to Fujitsy podaje, że może on przetwarzać dane z szybkością ok. 2,7 teraflopsów.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage

Cray informuje, że bazujące na tym układzie superkomputery zostały zaprojektowane z myślą o instytucjach naukowych. Wspierają więc specyficzne technologie, takie jak HMB (High-Bandwidth Memory, interfejs pamięci obsługujący układy 3D DRAM). Dlatego pierwszymi klientami, którzy zamierzają je instalować w swoich ośrodkach obliczeniowych, są: Los Alamos National Laboratory, Oak Ridge National Laboratory, RIKEN, Stony Brook University i University of Bristol.

Fujitsu i japoński ośrodek badawczy Riken ogłosiły w maju tego roku, że pracują wspólnie nad superkomputerem noszącym roboczą nazwę post-K, który powinien być oddany do eksploatacji w połowie 2021 r. Będą w nim instalowane właśnie układy A64FX. Warto wiedzieć, że Post-K jest następcą znanego superkomputera K (bazującego na procesorach Sparc64 VIIIfx), który został swego czasu zaprojektowany przez Fujitsu we współpracy z nieistniejącą już firmą Sun.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200