Cray sprzedany – nowym właścicielem został HPE

Korporacja HPE (Hewlett Packard Enterprise) ogłosiła, że przejmuje za kwotę 1,3 mld USD firmę Cray - znanego producenta wysokowydajnych systemów obliczeniowych klasy HPC (High Performance Computing).

Antonio Neri (prezes i dyrektor generalny HPE), wyjaśnił, że przejęcie przyczyni się do rozwoju wysokowydajnych systemów obliczeniowych HPC i stwierdził, że „Odpowiedzi na niektóre z najpilniejszych obecnie wyzwań przed którymi stoi obecnie cały przemysł IT, są ukryte w ogromnych ilościach danych.

I dodał, „Tylko dzięki przetwarzaniu i analizowaniu tych danych będziemy w stanie znaleźć odpowiedzi na krytyczne wyzwania w takich obszarach, jak medycyna, czy zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Cray jest światowym liderem w dziedzinie superkomputerów i podziela nasze głębokie zaangażowanie w innowacje. Łącząc nasze doświadczenia i technologię będziemy w stanie przyczynić się do rozwoju całego IT”.

Zobacz również:

  • Ekosystem partnerski IBM - recepta na skuteczność rynkową
  • Transakcja przejęcia firmy Juniper przez HPE pod lupą kolejnego organu regulacyjnego

Obie strony poinformował, że zamierzają sfinalizować całą transakcję w pierwszym kwartale 2020 roku. Docelowo zostanie wtedy uruchomiona usługa HPC-as-a-Service, która będzie świadczona w ramach podjętej swego czasu przez HPE inicjatywy HPE GreenLake.

Cray pracuje obecnie nad systemem obliczeniowy, który w momencie oddania do eksploatacji (co a nastąpić na początku 2021 roku) powinien wskoczyć na pierwsze miejsce listy Top500. Firma zapowiada, że superkomputer będzie przetwarzać dane z szybkością ok. 1,5 eksaflopsów, czyli 1500 petaflopsów. Warto w tym momencie przypomnieć, że najszybszy obecnie superkomputer pracuje ok. dziesięć razy wolniej. Jego wydajność wynosi bowiem 143,5 petaflopsów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200