CoreWeave, Dostawca infrastruktury HPC Gen-AI, pozyskał 2,3 mld USD dofinansowania

CoreWeave, wyspecjalizowany dostawca chmury skoncentrowany na sztucznej inteligencji, oferujący usługi obliczeniowe o wysokiej wydajności, uzyskał finansowanie dłużne w wysokości 2,3 miliarda dolarów od kilku firm private equity.

Sdecoret/ Getty Images

CoreWeave, wyspecjalizowany dostawca usług w chmurze oferujący wysokowydajne usługi obliczeniowe w celu zaspokojenia rosnącego popytu korporacyjnego na generatywne obciążenia AI, ogłosił w czwartek, że otrzymał pakiet finansowania dłużnego o wartości 2,3 mld USD od kilku firm zarządzających aktywami.

Kluczem do skupienia się CoreWeave na rynku sztucznej inteligencji jest jej sprzęt. Firma sprzedaje głównie maszyny wirtualne oparte na GPU, które są szczególnie dobrze przystosowane do obciążeń AI. Według wiceprezesa i analityka Gartnera, Aruna Chandrasekarana, reklamowany niski koszt CoreWeave jest funkcją jego powiązań z Nvidią, z którą, jak powiedział CoreWeave, ma preferowaną umowę z dostawcą, umożliwiającą mu przekazywanie oszczędności.

Zobacz również:

  • Google projektuje swój pierwszy w pełni autorski procesor mobilny

„Nie są one ogólnego przeznaczenia dla wszystkich obciążeń i nie będziesz uruchamiał aplikacji internetowych [na CoreWeave]”, powiedział Chandrasekaran. „Jednakże naprawdę koncentrują się na tych obciążeniach związanych z uczeniem maszynowym”.

Wsparcie finansowe dla generatywnych obliczeń AI

Zauważył, że nowe wsparcie finansowe CoreWeave jest interesującym wydarzeniem na rynku generatywnej sztucznej inteligencji, biorąc pod uwagę, że istnieje kilka różnych warstw tego rynku, z których każda stoi w obliczu różnych warunków wzrostu. Na poziomie infrastruktury, na którym działają CoreWeave i konkurenci, tacy jak Paperspace, Lambda Labs i kilku innych, ich specjalizacja wystarcza, aby ich wyróżnić i zapewnić inną propozycję wartości niż główni hiperskalerzy.

„Obecnie wiele uwagi poświęca się warstwie modelu [dużego języka], ale mam wrażenie, że przestrzeń modelu będzie trudna do odróżnienia w dłuższej perspektywie”, powiedział Chandrasekaran. „Pytanie brzmi, jaki jest tryb konkurencji dla tych firm [i] jest bardzo rozdrobniony i niejasny, kto będzie zwycięzcą, a kto przegranym”.

Zapotrzebowanie na usługi generatywnej sztucznej inteligencji w chmurze, zarówno do celów szkoleniowych, jak i operacyjnych, prawdopodobnie będzie nadal rosło w dającej się przewidzieć przyszłości, dodał. „Jak można sobie wyobrazić, te generatywne modele sztucznej inteligencji wymagają ogromnej ilości infrastruktury do szkolenia, a także do uruchomienia" - powiedział Chandrasekaran. "Obecnie istnieje wiele różnych sposobów trenowania modeli, ale wiele z nich jest szkolonych w infrastrukturze chmurowej”.

Firmy kapitałowe stojące za pakietem dłużnym - w tym Magnetar Capital i Blackstone - stwierdziły, że CoreWeave jest dobrze przygotowany, aby stać się kluczową częścią szybko rozwijającego się rynku generatywnej sztucznej inteligencji, dzięki skupieniu się na zapewnieniu taniej, wyspecjalizowanej w sztucznej inteligencji alternatywy dla hiperskalerów, takich jak Amazon i Microsoft.

„CoreWeave jest dobrze przygotowany, aby zaspokoić rosnące na świecie zapotrzebowanie na wysokowydajne obliczenia i służyć jako dostawca wartości dodanej dla każdego ze swoich klientów”, powiedział w oświadczeniu David Snyderman, partner zarządzający i dyrektor inwestycyjny Magnetar.

Blackstone Inc. jest korporacyjną spółką macierzystą IDG Inc. i jej marek zrzeszonych w Foundry (wcześniej IDG), w tym „Network World” oraz „Computerworld”.

Źródło: Networkworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200