Coraz bliżej konkretów

Czas na porządek

Na przeszkodzie do zagospodarowania ogromnych funduszy stanęły bariery prawne i administracyjne, wynikające m.in. z zapisów w wielu różnych ustawach. Rząd dwukrotnie przyjmował dokument dotyczący zniesienia barier inwestycyjnych, choć bariery wcale nie były likwidowane. Zadania z tego dokumentu trafiały do poszczególnych resortów i tam utykały - przypomniała prezes UKE.

Porozumienie UKE - TP

- TP zobowiązała się do zbudowania w terminie 36 miesięcy infrastruktury stacjonarnego dostępu szerokopasmowego oraz

- 1 200 000 nowych łączy szerokopasmowych, z tego 1 mln o prędkości co najmniej 6 Mb/s

- Szacunkowy koszt to ponad 3 mld zł do 2012 roku

- Inwestycje w dużej części będą skierowane do obszarów tzw. białych plam

Dlatego regulator rozpoczął prace nad powstaniem "dzieła pozytywnego", w którym proponuje konkretne rozwiązania zamiast wyłącznie narzekać na bariery. Dokument powstawał we współpracy z izbami branżowymi i również firmami komercyjnymi, które przygotowały analizy rynku w swoich krajach macierzystych - w jaki sposób usuwano problemy w inwestycjach telekomunikacyjnych. Prace nad ustawą obejmowały także opracowanie jednolitej siatki pojęciowej, standardów technicznych, które pozwolą na interoperacyjność budowanych sieci oraz jednakowe rozumienie dokumentów unijnych i stosowanych w nich terminów.

Teraz parlament

W ten sposób powstawała ustawa o sieciach i usługach telekomunikacyjnych. Pierwszy projekt został opracowany w UKE. Dokument opierał się na dwóch silnych filarach: pomoc każdemu inwestorowi publicznemu lub prywatnemu oraz usuwanie barier i ustalenie zasad interwencji jednostek publicznych w sektorze telekomunikacyjnym. Jak się okazało, ustawa zyskała grono gorących zwolenników jak i przeciwników, dlatego niezbędne były kompromisy z poszczególnymi resortami. Anna Streżyńska wskazała na kluczową w tych negocjacjach rolę Magdaleny Gaj, wiceminister infrastruktury, informując jednocześnie, że projekt ustawy trafił właśnie do Sejmu.

"Jest to dzieło ważniejsze i bardziej istotne dla naszego rozwoju cywilizacyjnego niż ustawa hazardowa, dlatego niech efektem Forum będzie apel do parlamentarzystów, aby zajęli się rychłym uchwaleniem ustawy, najlepiej w tempie <<hazardowym>>" - podkreśliła Anna Streżyńska. Dodała, że uchwalenia ustawy spodziewać się można nie wcześniej jednak niż w połowie 2010 roku.

Społeczność i białe plamy

UKE uczestniczy również w realizacji programu PO IG 8.4, pełniąc rolę weryfikatora zasadności wydatkowania środków unijnych na budowę sieci na terenach białych plam dostępu do Internetu szerokopasmowego. Prace utrudniały jednak braki w inwentaryzacji zasobów telekomunikacyjnych. Dlatego UKE, we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury oraz Instytutem Łączności, wziął udział w finansowanym ze środków unijnych projekcie systemu informacyjnego o infrastrukturze szerokopasmowej, który dzięki zgromadzonym informacjom ma wspierać wdrażanie projektów szerokopasmowych, jak również służyć realizacji zapisów przyszłej megaustawy.

Powołano także Krajowe Forum Szerokopasmowe oraz portal internetowy - z inicjatywy UKE oraz Fundacji Wspomagania Wsi, Fundacji Telefony Polskie oraz Stowarzyszenia Budowniczych Telekomunikacji. Forum ma zdefiniowane priorytety, między innymi budowanie społeczności osób zainteresowanych budową i problematyką broadbandu. Portal zdążył już zgromadzić pokaźne zasoby wiedzy na ten temat, nie tylko teoretycznej.


TOP 200