Constellation - superkomputer firmy Sun

Sun zademonstrował wczoraj w Reno (Nevada) na konferencji Supercomputing 2007 dwa systemy obliczeniowe klasy HPC (High-Performance Computing), pretendujące do miana najpotężniejszych superkomputerów na świecie, zdolnych przetwarzać dane z szybkością liczoną w petaflopach.

Constellation - superkomputer firmy Sun
Są to systemy linii Constellation oparte na technologii klastrów, wykorzystujące nowy system pamięci masowej StorageTek 5800 - która zajmując standardową szafę - może mieć pojemność 0,5 PB.

Rozwiązanie może być oparte na procesorach produkowanych przez firmy Intel (Xeon), AMD (Opteron) oraz Sun i wspiera systemy operacyjne Linux, Solaris i Windows. Każde z chassis wchodzące w skład superkomputera może zawierać do 48 węzłów obliczeniowych. Sun stosuje do wymieniania danych między poszczególnymi elementami komputera Constellation przełączniki InfiniBand.

Zobacz również:

  • Superkomputer w służbie nauki i biznesu

System Constellation można skalować, tak aby w maks. konfiguracji przetwarzał dane z szybkością 2 petaflopów (2 miliony miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Superkomputer (warty 30 mln USD) jest obecnie instalowany w TACC (Texas Advanced Computer Center). System - któremu nadano roboczą nazwę Ranger - składa się z 15 tys. czterordzeniowych procesorów Barcelona (AMD). Po zakończeniu budowy, będzie to jeden z najpotężniejszych systemów obliczeniowych na świecie, przetwarzających dane z szybkością 504 teraflopów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200