Comtek '94 w Moskwie

Największa w Federacji Rosyjskiej wystawa komputerowa Comtek '94 odbyła się w Moskwie w dniach 25-28 kwietnia br. uczestniczyło w niej prawie 250 wystawców.

Największa w Federacji Rosyjskiej wystawa komputerowa Comtek '94 odbyła się w Moskwie w dniach 25-28 kwietnia br. uczestniczyło w niej prawie 250 wystawców.

Obecne były wszystkie liczące się na światowym rynku firmy oferujące komputery i urządzenia peryferyjne, oprogramowanie, osprzęt sieciowy oraz urządzenia biurowe. Z najbardziej znanych można wymienić firmy: Compaq, Dell, IBM, SUN, HP, Siemens-Nixdorf, Silicon Graphics, Cray, Informix, Oracle. Wszystkie prezentowały swoje najnowsze produkty. Bogata była również oferta firm rosyjskich - dystrybutorów wielu znanych na rynku producentów sprzętu komputerowego. Podobnie jak w Polsce, w Rosji skończył się okres, w którym na rynku dominowały "składaki". W stoiskach, poza kilkoma wyjątkami, dominowały komputery firmowe. Widać również ogromny wzrost podaży stacji roboczych oraz silnych serwerów unixowych.

Wschodnioeuropejski rynek komputerowy, zgodnie z zapowiedziami analityków, przeżywać będzie w najbliższym czasie bardzo dynamiczny rozwój. Federacja Rosyjska liczy przecież ponad 150 mln mieszkańców, a sam okręg moskiewski ponad 15 mln. Zwiększanie się realnych dochodów (w chwili obecnej średnia pensja w Rosji wynosi ok. 80 USD) powoduje, że systemy komputerowe trafiają również do mniejszych przedsiębiorstw. Wystawa była nie tylko największą wystawą komputerową w Rosji, ale również najdroższą. Wiele lokalnych firm było zmuszonych do rezygnacji z udziału ze względu na niezwykle wysokie koszty (350 USD za 1 m-).

Oferta aplikacji nie była jeszcze zbyt bogata, ale prezentowano już oprogramowanie w rosyjskiej wersji językowej (np. Borland). Sytuacja zmienia się jednak bardzo szybko w wyniku ogromnego potencjału reprezentowanego przez tamtejszych informatyków. Już teraz pracują oni dla wielu potężnych koncernów komputerowych.

Ciekawe były oferty firm prezentujących rozwiązania sieciowe. Z obecnych na targach można wymienić Attachmate (gateway'e dla sieci heterogenicznych), Cabletron, 3COM, SMC (huby i osprzęt sieciowy), CrossComm Corporation (routery dla sieci rozległych).

Dopisali również goście. Przyjechali zainteresowani nie tylko z Rosji, ale również z Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu. Przez pierwsze dwa dni, co wydaje się dobrym pomysłem, wystawę mogli odwiedzać tylko zaproszeni goście. W dniach ogólnodostępnych niestety nie wszyscy mogli dostać się na teren Wystawy.

Były też na wystawie akcenty polskie. W większości stoisk wielkich potęg komputerowych można było spotkać pracujących naszych rodaków.

Okazuje się, że Polska jest dla dużych firm oknem na wschód, a doświadczenia wyniesione z rynku polskiego mogą być skutecznie przenoszone na zdecydowanie większy rynek rosyjski. Postępuje tak m.in. Dell, Compaq, IBM, Informix, Softronik i SCO. Całkowicie polską obsługę miało stoisko firmy CrossComm Corporation. Firma ma w Gdańsku centrum badawczo-rozwojowe i serwisowe obsługujące Centralną i Wschodnią Europę. CrossComm-Poland jest całkowicie odpowiedzialna za dystrybucję routerów na tym terenie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200