Computex: kolejna ofensywa producentów dysków

Zeszłotygodniowe targi Computex zaowocowały kolejną odsłoną rywalizacji między wytwórcami dysków twardych. Najbardziej zauważalne trendy to przechodzenie na interfejsy Serial ATA i SAS (Serial Attached SCSI) w przypadku 2,5 calowych napędów do notebooków i coraz większe pojemności w przypadku 1,8 calowych i mniejszych układów przeznaczonych dla urządzeń przenośnych.

Wśród firm, biorących udział w "wyścigu", swoje zaangażowanie zaznaczyła Toshiba, prezentując 2,5 calowy dysk SATA o pojemności 100GB. To kolejna firma, która planuje wprowadzenie tego typu HDD do sprzedaży w najbliższym czasie (inne to Fujitsu i Hitachi, o których planach pisaliśmy w tekście Nowe, 100GB dyski do notebooków) Jednocześnie, jeden z amerykańskich producentów komputerów, Alienware, ogłosił że wprowadza na rynek swój pierwszy notebook wyposażony w napęd SATA Fujitsu. Ta ostania firma już od pewnego czasu zapowiada, że na początku 2007 roku osiągnie 200GB (2,5-calowe olbrzymy Fujitsu).

Jeżeli chodzi o dyski dla mniejszych urządzeń, Toshiba pokazała prototyp 4 GB 0,85 calowego napędu. Będzie on prawdopodobnie najmniejszym dostępnym komercyjnie twardym dyskiem o tej pojemności na rynku. Zainteresowanie produktem wyraziła już Nokia, planująca wykorzystanie go w swoim najnowszym telefonie N91.

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA

Drugi największy konkurent Toshiby, Hitachi także planuje zmiany w swojej linii produkcyjnej małych nośników pamięci. 1 calowy Microdrive już teraz dostępny jest w pojemnościach do 6GB a firma obiecuje, że prototypy takich urządzeń w wersji 8 i 10GB są już opracowywane w jej laboratoriach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200