Computerworld TOP200: Numer 1 o polskim IT

300 stron, 70 zestawień tabelarycznych i niemal 40 artykułów analizujących polski sektor IT. Nowa edycja „Computerworld TOP200” przynosi najbardziej obszerne dane o rynku IT w ponad 25-letniej historii raportu wydawanego przez Computerworld.

KUP RAPORT

Raport "Computerworld TOP200" najdogodniej kupić w kiosku IDG

Przejdź do kiosku.

Wzrost rynku IT w 2017 r. o 1,7% i wraz z telekomunikacją całego ICT o 1,5% był iluzoryczny – piszemy w artykule „Odwrót wstrzymany. Alarm trwa”. Okazał się niższy niż inflacja i trzy razy wolniejszy niż tempo wzrostu całej gospodarki wyrażone dynamiką PKB (4,6%). Przez to branża informatyczna nie zdołała nawet powtórzyć wyniku sprzed spadku o 5,2% w 2016 roku: do 63 mld zł przychodów z roku 2015 zabrakło 2,3 mld.

W pierwszej dziesiątce największych firm informatycznych działających w Polsce jest aż pięciu dystrybutorów. Ale wielu z nich od czasu wprowadzenia odwróconego VAT-u na urządzenia mobilne w 2015 roku przeżywa problemy. Ich symbolem stał się Action, w roku 2015 największa firma w naszym rankingu, która znajduje się w restrukturyzacji, toczy boje ze skarbówką i próbuje dogadać się z wierzycielami. Przychody tylko tej jednej firmy skurczyły się w ubiegłym roku o astronomiczną kwotę 1,2 mld zł. „Era klasycznych dystrybutorów IT powoli się kończy. Rynkowi liderzy przekształcają się w usługowe konglomeraty o coraz bardziej zróżnicowanym modelu biznesowym” – piszemy w artykule „Dystrybucja IT: koniec business as usual”.

Polską specjalnością na świecie stały się w ostatnich latach gry. Analizujemy ten rynek w tekście „Sukces goni sukces w rodzimej branży gier”, podając wyniki czołowych firm w tabeli „Najwięksi producenci gier”. Chociaż według naszych danych (tabela „Najwięksi eksporterzy rozwiązań IT”) eksport IT wzrósł w ciągu roku o 7% przydałoby się nam więcej takich eksportowych lokomotyw jak gry wideo.

O szansach dla polskich producentów na światowym rynku rozmawialiśmy z minister przedsiębiorczości i innowacji Jadwigą Emilewicz. Gdzie szukać tych szans? „50 powojennych lat braku wszystkiego nauczyło nas niezwykłej pomysłowości, której symbolem może być pasek klinowy z pończochy. Ten rodzaj innowacyjności w połączeniu z dzisiejszym stopniem rozwoju naszej gospodarki daje nam potencjał zaspakajania jednej i drugiej strony świata. Być może zwrócenie się do tej części globu, gdzie pożądana jest tania nowoczesność, byłoby szansą, z której mogłaby skorzystać polska branża ICT” – podpowiada min. Emilewicz.

Eksport jest ogromną wartością dla całej gospodarki. Nic więc dziwnego, że w naszym „Indeksie dostawców IT na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” na pierwszym miejscu uplasowały się ex aequo dwie wielkie polskie firmy Asseco i Comarch, każda z nich obecna na kilkudziesięciu zagranicznych rynkach. A skoro mowa o Comarchu – ta firma kończy właśnie 25 lat. O planach na najbliższą i trochę dalszą przyszłość rozmawialiśmy z założycielem i prezesem Comarchu, prof. Januszem Filipiakiem. Szans dla Comarchu na globalnym rynku profesor upatruje w sojuszach biznesowo-technologicznych z wielkimi grupami bankowymi, telekomunikacyjnymi czy handlowymi. „Takie podejście pozwoli konkurować z gigantami pokroju Alibaby czy Amazona. Chcemy się na to załapać i zobaczymy, jakiego kopa to nam da. Ale załapiemy się na pewno” – przekonuje Filipiak.

„Computerworld TOP200” mierzy polski rynek informatyczny przychodami firm IT. Ale same wskaźniki finansowe nie pozwalają zrozumieć pełnego znaczenia informatyki, która od ćwierćwiecza napędza przedsiębiorstwa. W artykule „Realna wartość informatyki” przyglądamy się pięciu najważniejszym obszarom, w których przejawiają się korzyści z zastosowania technologii. To wzrost produktywności, lepsze skalowanie biznesu, tworzenie nowych produktów i modeli biznesowych oraz lepsze decyzje. Jakie rozwiązania i którzy dostawcy pomogą w osiągnięciu tak zdefiniowanych celów? Odpowiedzi przynoszą kolejne tabele zamieszczone w dziale „Rynek IT”, które grupują największych dostawców IT m.in. do sektorów finansów, bankowości, handlu, utilities, energetyki, edukacji i nauki, opieki zdrowotnej czy administracji publicznej, a także do małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm i korporacji.

„Informatyka zmierza ku chmurze i usługom” – tak zatytułowaliśmy materiał otwierający dział „Computerworld TOP200” poświęcony usługom IT. Tempo wzrostu rynku usług było w 2017 roku pięciokrotnie wyższe niż całego sektora IT. Motorami tego wzrostu były chmura, outsourcing oraz wynajem pracowników. Zwłaszcza przyrost w tym ostatnim obszarze okazał się imponujący. Z zestawienia „Najwięksi dostawcy usług wynajmu pracowników” wynika, że zajmujące się nim firmy powiększyły w ciągu roku swoje przychody o prawie 80%.

Coraz więcej firm uczy się traktować dane jak zasoby, z których można wydobyć wiele cennych informacji. Pomaga im w tym specjalistyczne oprogramowanie, m.in. systemy klas ERP, Business Intelligence, Data Discovery, CRM czy ECM. Jacy dostawcy są najmocniejsi w tych dziedzinach, można sprawdzić w kolejnych tabelach.

A na czym to wszystko działa? Dobrze widać w dziewięciu rankingach dostawców sprzętu różnych kategorii: od serwerów, poprzez systemy pamięci masowych, po urządzenia mobilne. Przyglądamy się też najnowszym trendom w rozwoju sprzętu komputerowego. Na szczęście infrastruktura staje się coraz bardziej elastyczna, o czym przekonujemy w analizach zamieszczonych w sprzętowej części naszego raportu.

Być może elastyczna infrastruktura pomoże firmom telekomunikacyjnym w dalszym wzroście. Bo ubiegły rok, jak wynika z zestawienia „Najwięksi dostawcy usług telekomunikacyjnych”, przyniósł w tym sektorze nieznaczny wzrost, o 0,7%. Ale to wystarczyło, by łączne przychody działających w Polsce telekomów przekroczyły 42,5 mld zł, co jest najwyższą wartością od 2013 roku.

No i na końcu wypada się pochwalić, że tegoroczną edycję „Computerworld TOP200” patronatami objęły Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Bardzo dziękujemy za okazane nam – nie po raz pierwszy – zaufanie. Ale też jesteśmy pewni, że „Computerworld TOP200” to najlepsze źródło informacji o rynku, po prostu: numer 1 o polskim IT.

Raport "Computerworld TOP200" można zamówić w kiosku IDG.

W pakiecie znajduje się eleganckie wydanie drukowane oraz wersja elektroniczna w formacie pdf. Dostępny jest również pakiet zawierający dodatkowo wszystkie tabele i zestawienia w formacie xls.

Przejdź do kiosku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200