Computerworld TOP200: 10 największych firm informatycznych

Pierwsza dziesiątka zestawienia największych firm informatycznych osiągnęła w 2017 roku łącznie 22,8 mld zł przychodu. To ponad jedna trzecia wartości całego rynku informatycznego.

Dziesiątka największych

• 22,8 mld zł przychodów łącznie

• 1,9 mld wzrostu przychodów

• 7 firm zwiększyło przychody

• 3 firmy odnotowały spadek przychodów

• 5 dystrybutorów

• ALSO i Tech Data wypchnęły z pierwszej dziesiątki Action i Microsoft

AB SA, z przychodami za rok 2017 przekraczającymi 4,5 mld zł, drugi rok z rzędu był największą firmą informatyczną w Polsce. Na kolejnych miejscach podium nastąpiła zamiana miejsc: Samsung zajął drugie miejsce i wyprzedził ABC Data. Jednak dwóch dystrybutorów z pierwszej trójki coraz więcej dzieli. AB SA odnotowało wzrost przychodów w 2017 r. o 13%, ABC Data – spadek o 13%. W efekcie AB SA znacząco powiększyło przewagę nad swoim konkurentem: z niespełna 460 mln zł w poprzednim Computerworld TOP200 do 1,44 mld obecnie. Pod względem przychodów AB SA było w 2017 r. o 46% większe od ABC Data (rok wcześniej o 12,8%).

Inaczej sprawy się mają, kiedy popatrzymy na marże generowane przez obie firmy. Wprawdzie AB SA nadal wykazuje większy zysk netto, ale zmniejszył się on w porównaniu z poprzednim rokiem (z prawie 51 do 42,3 mln zł). ABC Data SA poprawiła wynik z 19,5 do 35,1 mln zł.

Spadek przychodów ABC Data to efekt kuracji, jaką firma sama sobie zaaplikowała po problemach całego segmentu dystrybucji z karuzelami VAT. Od początku 2016 r. ABC Data systematycznie rezygnuje z najbardziej ryzykownej działalności brokerskiej (szybkie kupno i sprzedaż towaru bez stałej umowy dystrybucyjnej). Jeszcze trzy lata temu z brokerki ten dystrybutor mógł czerpać według naszych szacunków nawet 30% swoich przychodów. Teraz ta wartość szybko zmierza do zera. Powstałą lukę skutecznie uzupełnia dzięki nowym umowom. ABC Data pozyskało dystrybucję chińskiego Xiaomi. Telefony tej marki niemal z dnia na dzień wskoczyły na czwarte miejsce wśród najlepiej sprzedających się w Polsce smartfonów.

Zaraz za podium na czwarte miejsce z siódmego wskoczył Dell EMC. Przychody w wysokości 1,89 mld zł (wzrost o 12%) to pewnie jeszcze nie ostatnie słowo tej firmy. Potencjał dalszego wzrostu daje strategia koncernu, polegająca na łączeniu technologii wchodzących w jego skład firm (przede wszystkim Dell, EMC, VMware) i tworzenie rozwiązań wspierających cyfrową transformację.

KUP RAPORT

Raport "Computerworld TOP200" najdogodniej kupić w kiosku IDG

Przejdź do kiosku.

Z dziewiątego miejsca rankingu na piąte przesunęło się HP Inc. – jak można czasem usłyszeć „to większe HP” (po podziale w sierpniu 2015 r. HP na część drukarkowo-konsumencką, czyli HP Inc. i serwerowo-biznesową, czyli HPE). Jest to jednak duże uproszczenie. Wprawdzie HP Inc. jest w ujęciu globalnym większą firmą pod względem kapitalizacji, ale dla wyników naszego zestawienia większe znaczenie miało wyodrębnienie z HPE usług do odrębnej firmy DXC, co stało się na początku 2016 r. To tłumaczy spadek przychodów polskiego HPE o 43% (19. pozycja w rankingu, 713 mln zł przychodów). Ich znaczna część jest teraz realizowana przez debiutujące w zestawieniu na miejscu 22. DXC z przychodami, które oszacowaliśmy na 670 mln zł.

Na szóste miejsce z ósmego awansowało Lenovo, które wraca do formy po słabym roku 2016, co było to efektem decyzji regionalnej dyrekcji, która podpompowała sprzedaż w końcówce roku 2015, zapełniając magazyny partnerów. Potem przez kilka pierwszych miesięcy dystrybutorzy wyprzedawali sprzęt tej firmy z poprzedniego roku, wstrzymując zamówienia na kolejne dostawy.

Z szóstego na siódme spadł Huawei, który odnotował nieznaczny spadek przychodów (2%). Biznes Huaweia składa się z trzech części: konsumenckiej (tu nastąpił spory wzrost liczby sprzedanych smartfonów), biznesowej (rozwiązania sieciowe dla przedsiębiorstw) i największej – operatorskiej. W niej właśnie należy upatrywać przyczyn spadku. Huawei jest dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego dla P4 (Play) i Networks! (T-Mobile i Orange). Tymczasem inwestycje Play stały w miejscu, a Orange koncentrował się w 2017 r. na rozwoju światłowodów.

Ostatnie trzy miejsca pierwszej dziesiątki zajęli dystrybutorzy: Komputronik, ALSO i Tech Data. Tym samym liczba dystrybutorów w dziesiątce powiększyła się w porównaniu z poprzednim raportem Computerworld TOP200 z czterech do pięciu.

Komputronik (ósme miejsce wśród największych firm informatycznych) odnotował spadek przychodów o 5%. Komputronik próbuje uciekać do przodu przed problemami rynku dystrybucji; przyhamował z rozbudową swojej sieci sklepów, koncentrując się na jakości obsługi, coraz mocniej stawia na rozwiązania dla klientów biznesowych. Wszystkie te zmiany są w trakcie i Komputronik z pewnością nie skończył jeszcze przeprawy na drugi brzeg i stąd spadek przychodów.

Mocno rośnie kolejny dystrybutor, ALSO Polska (dziewiąte miejsce, awans z 12.). Szwajcarska grupa działa w Polsce bardzo agresywnie: wypycha innych dystrybutorów i retailerów z dużych, choć zwykle niskomarżowych kontraktów, przejmuje część działalności brokerskiej od tych, którzy się na niej sparzyli (AB, ABC Data, Action). Udało jej się podnieść przychody o 32% i mocno ograniczyć stratę ponoszoną na polskim rynku.

Dziesiątkę największych zamyka Tech Data z przychodami 1,5 mld zł. W ciągu roku przychody tej firmy wzrosły o 343 mln zł (30%), ale to efekt fuzji. Na początku 2017 r. Tech Data przejęła innego dystrybutora, Avnet, który w 2016 r. miał w Polsce 350 mln zł przychodu.

Poza pierwszą dziesiątką znalazły się w tym roku Action (pozycja 11., spadek z czwartej) i Microsoft (z 10. na 12.). O ile nie ma podstaw, by martwić się o losy Microsoftu, o tyle przyszłość Actionu jest nadal niejasna. Przypomnijmy: w raporcie Computerworld TOP200 z roku 2016 ( a więc z danymi za rok 2015, kiedy odnotował przychody w wysokości 4,25 mld zł) Action był największą firmą informatyczną w Polsce. Ten dystrybutor – podobnie jak przed rokiem – poprzez restrukturyzację szuka pomysłu na przyszłość, próbuje porozumieć się z wierzycielami, ze zmiennym szczęściem boksuje się ze skarbówką w sprawach dotyczących VAT-u. Rok 2017 zamknął spadkiem przychodów o połowę (przy czym ta połowa to gigantyczna suma 1,2 mld zł) i stratą przekraczającą 50 mln, choć i tak trzy razy niższą niż odnotowana w roku 2016.

Raport "Computerworld TOP200" można zamówić w kiosku IDG.

W pakiecie znajduje się eleganckie wydanie drukowane oraz wersja elektroniczna w formacie pdf. Dostępny jest również pakiet zawierający dodatkowo wszystkie tabele i zestawienia w formacie xls.

Przejdź do kiosku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200