Computerworld 7-8/2020. Informatyczny obieg zamknięty

Ukazał się najnowszy numer magazynu informatyków i menedżerów „Computerworld”. W tym wydaniu zajmujemy się m.in. problematyką rynku pracy IT w czasach koronawirusa, badamy wpływ pandemii na sposób korzystania przez firmy z zasobów informatycznych oraz przyglądamy się zjawisku odchodzenia od gospodarki linearnej na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego w informatyce.

Circular economy, czyli gospodarka obiegu zamkniętego, to próba odpowiedzi na jedno z największych wyzwań współczesności – obciążenie środowiska naturalnego. Świat IT również się do tego przyczynia, rośnie bowiem konsumpcja sprzętu informatycznego. A popyt tylko napędza podaż. Już teraz szacuje się, że rocznie powstaje ok. 100 mln ton elektrośmieci, a cała branża IT jest odpowiedzialna za 10% globalnego zużycia energii elektrycznej.

Computerworld 7-8/2020. Informatyczny obieg zamknięty

Na szczęście coraz szersze grono dostawców ma świadomość, że działania na rzecz zrównoważonego rozwoju nie tylko odciążą środowisko naturalne, ale też są w stanie przynieść benefity ekonomiczne. Dlatego gospodarka obiegu zamkniętego stała się priorytetem w strategiach wielu czołowych producentów. Więcej na ten temat w tekście „Technologiczne zero waste”.

Zobacz również:

 • Computerworld 11-12/2020 - środowisko pracy po pandemii
 • Computerworld 9-10/2020. Pandemia, pieniądze i nowa mentalność
 • Google usprawnia działanie chmurowych systemów pamięci masowej

Computerworld 7-8/2020. Koronawirus miesza w IT

Pandemia COVID-19 namieszała w światowej gospodarce, w tym również w IT – nawet jeżeli ta branża wydaje się bardziej odporna. Wpływ wirusa na funkcjonowanie biznesu uwidocznił się na wielu poziomach: ludzkim, technologicznym i operacyjnym.

Po pierwsze, dla wyzwaniem stało się ułożenie sobie życia w nowej rzeczywistości, tak dla pojedynczych pracowników, jak i liderów kierujących organizacjami i zespołami. Choć idea pracy zdalnej nie jest nowa, dopiero tegoroczna wiosna odkryła wszystkie niedostatki związane z taką organizacją. Pandemia, paradoksalnie, pomogła też odkryć liderom, jakim być przywódcą, by przeprowadzić zespół przez niepewny czas. Pokazała też, jakim liderem nie być (por. artykuł ”Lider na trudne czasy”).

Po drugie, koronawirus przyspieszył transformację cyfrową wielu sektorów gospodarki. Zapoczątkowane w ostatnich miesiącach procesy są początkiem rewolucji w biznesie, z silnym wspomaganiem sektora IT. Ludzie zamknięci w domach byli zmuszeni do używania technologii informatycznych aby dalej pracować a także utrzymywać więzi społeczne (polecamy materiał ” Pandemia katalizatorem cyfryzacji”).

Po trzecie, pandemia pokazała dobitnie, które technologie i usługi sprawdzają się w kryzysowych sytuacjach, a które w nowej rzeczywistości zawiodły (więcej w tekście „Zwycięzcy i przegrani czasu pandemii”).

Computerworld 7-8/2020. Rynek pracy IT

W ostatnich miesiącach utrwaliło się przekonanie, że pandemia w świecie informatyki położyła kres rynkowi pracownika: trudniej o posadę i wynegocjowanie pożądanych warunków. Rynek pracy już i tak jest bardzo konkurencyjny. Niezależnie od tego, czy chcemy pracować na etacie w jednej organizacji, czy jesteśmy freelancerami, którzy ubiegają się o różne zlecenia z różnych źródeł, warto rozszerzyć umiejętności i wiedzę, by być osobą, o której pracodawca może powiedzieć: „niezastąpiony”. O tym jest nasz artykuł pod tytułem ”Jak być niezastąpionym w IT”

Z kolei w tekście „Jak chatboty zmieniają rynek pracy” opisujemy, jak na statystyki zatrudnienia wpływa postępująca automatyzacja i popularyzacja technologii sztucznej inteligencji. Komputerowe algorytmy odciążają człowieka w coraz większej liczbie zadań. SI, nawet w tak prostej formie, jak okno czatu na stronie internetowej, z dużym prawdopodobieństwem rozwiąże nasze problemy i dostarczy niezbędnych informacji szybciej niż człowiek.

Computerworld 7-8/2020. Ponadto w numerze

 • Nośmy cyfrowe maseczki. Relacja z pierwszej konferencji „Security First” organizowanej przez redakcję „Computerworld” i ISSA Polska.
 • Wielka gra. Gry komputerowe w połączeniu z teorią gier zyskują na znaczeniu jako platforma do rozwoju oprogramowania czy badań nad sztuczną inteligencją.
 • Przyszłość jest hybrydowa. Rozmowa z Michałem Zajączkowskim, prezesem zarządu HPE Polska.
 • Scrum master – mistrz gry. Rola i znaczenie scrum mastera w procesie rozwoju nowych produktów w środowisku scrum.
 • Rynek poszukuje komandosów. Wywiad z Anitą Dąbrowską, członkinią zarządu IT LeasingTeam.
 • Shadow IT – jak zmniejszyć ryzyko. Shadow IT – zagrożenie dla bezpieczeństwa czy możliwość zwiększenia efektywności i innowacyjności biznesu?
 • Jak skonsumować firmowe zasoby. Każdy biznes musi rozważyć, czy usługowy model konsumpcji IT jest opłacalny w dłuższej perspektywie.
 • Chmura prywatna w świecie multi-cloud. Perspektywy zastosowań chmur prywatnych w otoczeniu zdominowanym przez technologie powiązane z chmurą publiczną.
 • Chmurowa wiosna to dopiero początek. Pandemia i praca zdalna odsłoniły słabe punkty infrastruktury IT. Dziś łatwiej rozmawiać o migracji do chmury z wahającymi się wcześniej organizacjami.
 • IoT po polsku. Gdy w kraju trwają analizy i opracowywanie założeń, reszta świata coraz śmielej wychodzi poza programy pilotażowe internetu rzeczy i poszerza zakres wdrożeń.
 • Języki programowania, które warto znać. Jeżeli już się uczyć programowania, to warto wybrać język, który ma szerokie zastosowania i na który jest duży popyt.
 • 52 Sieci 5G i Wi-Fi 6 – zastosowania i różnice. 5G i Wi-Fi 6 zmienią obraz łączności bezprzewodowej. Czy będziemy świadkami konkurencji na śmierć i życie, czy raczej zgodnej współpracy tych technologii?

Computerworld 7-8/2020 - jak kupić

Najnowsze wydanie magazynu Computerworld, podobnie jak numery archiwalne, jest dostępne do nabycia w formie papierowej i elektronicznej w sklepie internetowym wydawnictwa IDG.


TOP 200