Compaq zbuduje superkomputer wspomagający badania genetyczne

Sandia National Laboratories, należące do amerykańskiego Ministerstwa Energetyki, zbudują we współpracy z Compaq Computer oraz firmą biotechnologiczną Celera Genomics superkomputer o wartości 150 mln ...

Sandia National Laboratories, należące do amerykańskiego Ministerstwa Energetyki, zbudują we współpracy z Compaq Computer oraz firmą biotechnologiczną Celera Genomics superkomputer o wartości 150 mln USD.

Maszyna, pracująca pod kontrolą systemu Linux, powstanie na bazie przyszłych superkomputerów z rodziny Alpha Server SC. Prace potrwają co najmniej kilka lat. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcieliby zaprezentować prototyp w roku 2004. Miałby on być zdolny do wykonywania nawet 100 bln operacji na sekundę, czyli byłby ok. 8 razy szybszy od najszybszego obecnie superkomputera. Aby to osiągnąć, komputer zostanie wyposażony w 10-20 tys. procesorów Alpha. Konieczne będzie również stworzenie specjalnej architektury oprogramowania badającego geny, współpracującej zarówno z komputerami wyposażonymi w 100, jak i w 10 tys. procesorów.

Zobacz również:

  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów
  • Polska technologia 5G idzie w świat

Podstawowym przeznaczeniem superkomputera ma być prowadzenie doświadczeń w zakresie nauk biologicznych i opracowywanie nowych technologii wizualizacji dużej ilości danych. Wysoka wydajność komputera jest niezbędna do dokładnych badań nad ludzkim genomem, które obecnie prowadzone są przez naukowców Calera Genomics na komputerach 80-krotnie wolniejszych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200