Compaq rezygnuje z linii serwerów VAX

"Większość naszych klientów i tak dokonała już migracji do modeli z procesorami Alpha" - komentuje decyzję Jesse Lipcon, wiceprezes Compaq Computer, kierujący działem High Performance Server Division. Serwery VAX zostały przejęte przez Compaqa wraz z firmą Digital Equipment.

Jedynie do końca września będzie można składać zamówienia na serwery VAX. Ostatni z nich ma dotrzeć do klienta w grudniu br. Wsparcie dla tych rozwiązań ma być jednak oferowane do 2010 r.

"Powodem naszej decyzji o rezygnacji z produkcji serwerów VAX jest fakt, że nie jesteśmy już w stanie zwiększać ich możliwości obliczeniowych" - argumentuje Jesse Lipcon, wiceprezes Compaq Computer kierujący działem High Performance Server Division. "Ponadto większość naszych klientów i tak dokonała już migracji do serwerów Alpha, które pracują na tym samym systemie operacyjnym - VMS" - dodaje. Pełną treść wypowiedzi Jesse Lipcon można znaleźć na stroniehttp://www.compaq.com/alphaserver/vax/vax_letter_final.html

Na polski rynek decyzja ta prawdopodobnie nie będzie miała dużego wpływu. "W Polsce istnieje jedynie kilka instalacji serwerów VAX. Korzystają z nich głównie banki. Serwery te stanowią platformę dla systemu rozliczeń SWIFT" - mówi Waldemar Całka z polskiego oddziału Compaq Computer.

Linia serwerów VAX została przejęta przez Compaqa wraz z firmą Digital Equipment. Pierwszy model VAX 780 został sprzedany w listopadzie 1977 r. Czasy swojej świetności rozwiązania te przeżywały w latach 70-tych i 80-tych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200