Compaq coraz lepiej

Compaq Computer opublikował wyniki finansowe za 4. kwartał i cały rok finansowy 2000

W roku finansowym 2000 zakończonym 31 grudnia 2000 przychody firmy wyniosły 42,4 mld USD, co oznacza 10-proc. wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk netto osiągnął wartość w tym czasie 1,7 mld USD - prawie trzykrotnie więcej niż rok temu.

W ostatnim kwartale roku 2000 przychody firmy osiągnęły poziom 11,5 mld USD, o 10 % więcej niż w ostatnim kwartale roku poprzedniego. Zysk netto wyniósł 515 mln USD, przy czym kwota ta nie uwzględnia kosztów poniesionych w związku ze zobowiązaniami Compaqa wobec firmy CMGI, wlaściciela AltaVista. Po uwzględnieniu tych jednorazowych kosztów w czwartym kwartale Compaq poniósł stratę netto w wysokości 672 mln USD.

W roku 2000 sprzedaż Compaqa w Ameryce Północnej wzrosła o 10 %, na rynkach Ameryki Łacińskiej o 24 %, w regionie Azji i Pacyfiku o 26 %, w Japonii aż o 36 %. Najniższy wzrost sprzedaży - tylko 3 % - nastąpił na rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) tylko o 3 %.

Michael Capellas, prezes firmy, poinformował, że najlepsze wyniki Compaq uzyskał w sprzedaży serwerów i rozwiązań pamięci masowych. Sprzedaż Compaqa na tym rynku systematycznie wzrasta o 20 % rocznie. Capellas zdaje sobie sprawę, że w pierwszej połowie tego roku sytuacja na rynku IT będzie trudna, ale jest pewny, że Compaq utrzyma silną pozycję wobec konkurencji. Potwierdzają to prognozy analityków rynku, którzy zakładają, że cena akcji Compaqa wzrośnie w ciągu całego roku 2001 o 20-25 %.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200