Commvault Connections on the Road – wyzwania w świecie danych

Ochrona danych i utrzymanie ciągłości działania to kluczowe wyzwania dla scyfryzowanych organizacji. Konferencja Connections on the Road, zorganizowana w Warszawie przez firmę Commvault, była okazją do poznania najnowszych trendów i rozwiązań w zakresie backup & recovery.

fot. Commvault

W programie eventu znalazły się nie tylko inspirujące wystąpienia o zarządzaniu danymi i jego bezpieczeństwie, ale i panele dyskusyjne, przykłady wdrożeń oraz pokazy demo. Konferencję, prowadzoną przez Annę Rydel i Marka Stodolaka, Commvault Enterprise Account Executives, otworzył Rafał Słowiński, Area Vice President & General Manager Commvault Polska. W sesji keynote podkreślał, że zaufanie klientów do usług firmy bezpośrednio przekłada się na szybszy rozwój ich organizacji, realizację posiadanego potencjału: „Innowacje na pełną skalę nie są możliwe bez stuprocentowego zaufania do bezpieczeństwa swoich danych. To ono pozwala spokojnie skupić wysiłki na tym, co najważniejsze, czyli na poszukiwaniu nowych kierunków rozwoju biznesu. W tle nasze inteligentne rozwiązania będą chronić przez cyberzagrożeniami”.

Odpowiedzią na cyberataki, które stały się nową codziennością, jest zmiana podejścia do ochrony danych na proaktywne

A tych jest coraz więcej, w szczególności lawinowo rośnie liczba ataków wymuszających okup, co poniekąd stanowi też odbicie aktualnej sytuacji politycznej – przekonywał Przemysław Mazurkiewicz, Commvault Regional Sales Engineering Director. W swoim wystąpieniu podkreślał, że system backupowy to jeden z pierwszych celów ataków gangów ransomware, często działających z Rosji. Bez dostępu do infrastruktury kopii bezpieczeństwa i plików backupowych firmy są bardziej skłonne do zapłacenia okupu.

Zobacz również:

  • Najlepsze praktyki: replikacja danych
  • IBM Power10 w Inter Cars

Rozwiązaniem jest oczywiście budowa systemu backupowego, który byłby odporny na cyberataki, przy czym umiejscowienie kopii zapasowej na odrębnym nośniku przestało być rozwiązaniem wystarczającym. Konieczne jest jeszcze zapewnienie bezpieczeństwa tak wykonanej kopii przed nieautoryzowaną modyfikacją – zaznaczał w swojej prezentacji „Nie czekaj na ransomware – przygotuj swój system backupowy” Przemysław Fąfara, Sales Engineer w Commvault.

Commvault Connections on the Road – wyzwania w świecie danych

fot. Commvault

Odpowiedzią na cyberataki, które stały się nową codziennością, jest też zmiana podejścia do ochrony danych na proaktywne. Znalazła ona wyraz z zastosowaniu w oprogramowaniu Commvault i Metallic ThreatWise unikatowej technologii cyberdeception, która – jak mówił w swoim wystąpieniu Janusz Mierzejewski, Commvault Sales Engineer – pozwala ubiec hakera. Wyposażone w nią rozwiązania stosują „cyberdywersję”, czyli systemy pułapek, które nie tylko alarmują o trwającym ataku, ale i zwodzą hakerów, dając czas na przemyślane działania obronne.

Podczas wydarzenia głos zabrali też partnerzy i klienci Commvault, przedstawiając swoją perspektywę i doświadczenia z obcowania z inteligentnymi usługami firmy. Przewidziano nie tylko wykład reprezentanta Hewlett Packard Enterprise, ale i prezentację najlepszych praktyk par: partner & użytkownik rozwiązań Commvault, które tworzą Pure Storage i Aplitt, apex.it i PGE Dystrybucja oraz Netology i Grupa Żabka.

Commvault Connections on the Road – wyzwania w świecie danych

Przemysław Mazurkiewicz, Commvault Regional Sales Engineering Director. fot. Commvault

Również panel dyskusyjny „Technologia odpowiedzią na kumulację kryzysów” był okazją do wymiany spostrzeżeń pomiędzy przedstawicielami różnych firm. W debacie wzięli udział: Michał Jaworski, National Technology Officer w Microsoft Polska, Konrad Kobylecki, CIO w Netii, Jakub Lewandowski, Global Data Governance Officer oraz Legal Director w Commvault, Robert Pławiak, CIDO w Polpharma S.A. oraz Anna Rydel, Commvault Enterprise Account Executive. Uczestnicy panelu rozmawiali o tym, jakie rozwiązania IT pozwalają przedsiębiorstwom przejść bez szwanku przez obecne turbulencje, na które składają się pandemia, agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią zagrożenie dla fizycznych centrów danych oraz fala cyberataków, upowszechnienie się ransomware i coraz bardziej zaawansowanych ataków hakerskich, „tsunami” nowych regulacji prawnych dotyczących gromadzenia danych, kryzys energetyczny, spowolnienie gospodarcze… To, jak wdrożone w firmie rozwiązania odpowiedzą na tego typu znane i nieznane jeszcze wyzwania, może zaważyć na jej istnieniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200