Commodore 64 - na dobry początek

Gdyby przeprowadzono dziś jakąkolwiek ankietę na temat znajomości i popularności w Polsce światowych firm komputerowych, niewątpliwie najmłodsi entuzjaści informatyki na pierwszym miejscu wymieniliby Commodore.

Gdyby przeprowadzono dziś jakąkolwiek ankietę na temat znajomości i popularności w Polsce światowych firm komputerowych, niewątpliwie najmłodsi entuzjaści informatyki na pierwszym miejscu wymieniliby Commodore. Można jednak śmiało założyć, że nawet nie wspomnieliby o niej ludzie zawodowo związani z informatyką. W ich bowiem świadomości Commodore to firma produkująca C 64 czyli sprzęt dla początkujących, służący przede wszystkim rozrywce. Być może ten image firmy zacznie się zmieniać. Ma się do tego przyczynić uroczyście otwarte w Warszawie 30 stycznia br. biuro Commodore Bueromaschinen GmbH Frankfurt, które jest jednocześnie główną siedzibą amerykańskiego Commodore International Ltd., Westchester/Pensylwania do spraw Europy ?rodkowej i Centralnej. Jeszcze w tym roku firma chce otworzyć filie na Węgrzech, w Czecho-Słowacji i Związku Niepodległych Republik.

Na konferencji prasowej związanej z tą uroczystością przypomniano dzieje firmy, sięgające l958 r. Za datę najważniejszą uznano 1977 r. Wtedy to na Narodowej Konferencji Komputerowej w Dallas Commodore Business Maschines Inc. przedstawiła PET 2001, który, jak twierdzą jego twórcy, był protoplastą dzisiejszych PC i uchodził wówczas ze swoimi 4 KB pamięci operacyjnej za cud techniki. W 1982 r. firma zaprezentowała kolejną nowość: Commodore 64. Jest to największy sukces firmy. Do końca ub.r. sprzedano ponad 10 mln C 64( tylko w latach l990-1991 - ponad 400 tys). Z tej ilości, jak się ocenia, ponad 500 tys. C 64 trafiło do Polski, gdzie popularny jest również inny produkt Commodore - Amiga 500.

Dziś firma Commodore oferuje swoim klientom całą gamę komputerów, od PC poczynając, na profesjonalnej serii produkcyjnej, sprzedawanej pod nazwą "Profi-Line" - kończąc. Do tej serii należą Amigi 3000 ( Amiga 3000, Amiga 3000 T i Amiga UNIX). Im firma zawdzięcza dziś swoją pozycję na europejskim rynku. Według informacji angielskiego instytutu badań rynku Dataquest - Commodore zajmuje drugie miejsce na europejskim rynku PC, zaś jeśli chodzi o profesjonalne PC - piąte miejsce na liście amerykańskich firm. Do końca ub. r. sprzedano 3 mln komputerów z serii Amiga 3000, o której "Byte" pisze "... urządzenie robiące duże wrażenie...podstawa multimediowa o dużej wydajności, do nabycia w jednym urządzeniu". Natomiast Amiga 500 trzykrotnie otrzymała od niemieckich dziennikarzy i czasopisma "Chip" tytuł "Komputera roku", zaś w l991 r. przyznano jej już po raz drugi tytuł "Europejskiego komputera roku".

Szef Commodore w Niemczech p. Helmut Jost na otwarciu warszawskiego biura przytoczył też inne dane, sugerując, że firma zajmuje drugie miejsce na europejskim rynku, tuż za IBM. Stwierdził również, że liczby te podkreślają możliwość skutecznej i dynamicznej ekspansji firmy, mimo ogólnoświatowej regresji na rynku komputerowym. Pan Jost zapowiedział też, że będzie współpracował z polskimi firmami softwarowymi. Można przypuszczać, że komputery ze znakiem fabrycznym Commodore znajdą swoich zwolenników przede wszystkim wśród licznej grupy tych młodych ludzi, którzy swój komputerowy start zawdzięczają C 64.


TOP 200