Comdex: Java wkracza do komórek

Pierwsze modele telefonów wykorzystujące technologię Java mają trafić na amerykański rynek już w I połowie przyszłego roku.

Najwięksi producenci telefonów komórkowych ujawnili na targach Comdex plany związane z technologią Java i zaprezentowali prototypy telefonów, wykorzystujących tę technologię. Pierwsze modele mają trafić na rynek już w I połowie przyszłego roku. Dzięki zastosowaniu Javy ich użytkownicy będą mogli prawie dowolnie modyfikować i konfigurować opcje w menu telefonu. W zależności od potrzeb odpowiednie aplikacje będzie można pobierać z Internetu.

Najbardziej zaawansowane prace nad nowymi rozwiązaniem (J2ME) prowadzą obecnie Motorola i Nokia. Motorola zaprezentowała telefon opracowany pod kątem wykorzystania technologii Java, przeznaczony do pracy w nowym standardzie iDen (integrated Digital enhanced network). Pierwszy model powinien trafić na rynek w przyszłym roku, a już w roku 2002 wszystkie aparaty tej firmy przeznaczone dla standardu iDen mają być wyposażone w funkcje obsługi Javy. Aparaty dla sieci GSM obsługujące Javę mają się pojawić nieco później.

Także w I połowie przyszłego roku do sprzedaży mają trafić pierwsze aparaty Nokia, korzystające z rozwiązań Javy. Początkowo będą to jednak tylko zaawansowane modele, takie jak Communicator 9110.

Kilku producentów przygotowuje także ofertę specjalnie dla japońskiego operatora NTT DoCoMo, świadczącego bezprzewodowe usługi internetowe.

"Widzimy tu pewną analogię do tego, co oferuje Palm. Możliwość dostosowania funkcji urządzenia do własnych potrzeb poprzez pobieranie aplikacji z Internetu daje ogromne korzyści" - powiedział Rajiv Mehta, szef grupy iDen Subscriber Group Motoroli. Dodał także, że wraz z wprowadzeniem nowych funkcji przez producenta użytkownicy nie będą musieli wymieniać telefonu, tylko przeprowadzić aktualizację oprogramowania.

Jak twierdzi Gerry Purdy, prezes amerykańskiej firmy konsultingowej Mobile Insights, Java daje o wiele więcej możliwości niż WAP, ponieważ jest technologią graficzną i dynamiczną, przez co obsługa aplikacji jest prostsza.

Tymczasem przedstawiciele szwedzkiego Ericssona nie są już tak spontaniczni w zapowiedziach nowych telefonów wykorzystujących Javę. Firma co prawda przygotowuje aparaty oparte na platformie Quark firmy Symbian, wykorzystującej Javę, nie podano jednak kiedy zostaną one wprowadzone na rynek. Jako powód sceptycyzmu Ericsson podaje obawy związane z bezpieczeństwem aktualizacji oprogramowania droga bezprzewodową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200