Comarch uruchamia laboratorium 5G

W krakowskiej strefie innowacji „Comarch Innovation Space” powstało nowe laboratorium sieci 5G. To wynik współpracy Comarch i IS-Wireless. Obie firmy zintegrowały swoje rozwiązania, aby dostarczać sieci komórkowe w modelu Open RAN. Główna część sieci 5G została zrealizowana w chmurze, w celu zademonstrowania możliwości technicznych.

fot. Pixabay

W Comarch 5G LAB możliwe jest zaprezentowanie kompletnej, prywatnej sieci mobilnej 5G (działającej na wystandaryzowanych interfejsach) w modelu Open RAN, w tym rdzenia, transportu oraz platformy zarządzania procesami end-to-end bazujących na Comarch OSS/BSS. Sieci mobilne zbudowane w modelu Open RAN są bardziej efektywne kosztowo, tak samo, jak oparte na chmurze sieci Core i Transport. Zespół Comarch uczynił laboratorium wielodomenowym poprzez włączenie wszystkich elementów trójkąta 5G: Open RAN zbudowany na zwirtualizowanym New Radio gNodeB, zwirtualizowaną sieć agregacyjną oraz oparty na chmurze komponent Core 5GSA. W laboratorium prezentowana jest wspólna oferta telekomunikacyjna, a klienci mogą poznać korzyści, jakie daje uruchomienie usług w technologii 5G.

5G LAB pokazuje różne przypadki użycia otwartych sieci komórkowych. Składa się zarówno z elementów oprogramowania, jak i sprzętu. Prywatna sieć 5G zaprezentowana w Comarch LAB może być również łatwo skalowana w górę lub w dół, a elementy sprzętowe i programowe mogą być wymieniane w zależności od potrzeb klienta. Jest także niezależna w wykorzystaniu i dostosowaniu możliwości sprzętu do oczekiwań użytkowników, w tym dostępności danych pomiarowych, analizy wydajności, raportowania, wykorzystania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. „Otwarcie laboratorium 5G LAB to kamień milowy w historii naszej firmy. Stworzenie wielodomenowej i elastycznej przestrzeni było wyzwaniem, ale dzięki temu teraz jesteśmy gotowi pokazać realne biznesowe przykłady użycia, które są rewolucją w rozumieniu usług telekomunikacyjnych. Jest to również świetna okazja do przetestowania naszych rozwiązań w rzeczywistym środowisku, które jest możliwe do zrealizowania przez nasze zespoły R&D. Nadal chcemy rozwijać nasze systemy w działaniu, w odpowiednio dostosowanym środowisku” — mówi Tymoteusz Wrona, Head of International Presales and Product Managers team w Comarch. „Cieszymy się, że możemy zaprezentować kompletne rozwiązanie zdezagregowanego RAN z inteligentnym kontrolerem sieci radiowej (ang. near-RT RIC) oraz systemem zarządzania, wykonanymi przez 2 polskie firmy high-tech. Koncentrujemy się na sieciach prywatnych, ale przypadków użycia jest więcej, np. sieci klasy operatorskiej oraz inteligentne miasta i przedsiębiorstwa. Krakowskie laboratorium jest pierwszym zbudowanym z Comarch, planujemy dalszą współpracę” – dodaje Artur Chmielewski, Head of Business Development w IS-Wireless.

Zobacz również:

  • Anna Pruska objęła stanowisko prezesa zarządu Comarch
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200