Co znajdziemy w BlackBerry 6 OS?

Amerykański oddział PC World przetestował nową wersję systemu operacyjnego dla telefonów BlackBerry. Jakie zmiany czekają posiadaczy urządzeń firmy Research in Motion?

Jedną z najważniejszych nowości jest obsługa WebKit - silnika, z którego korzysta między innymi przeglądarka internetowa Safari. Dzięki niemu otrzymamy dostęp do wielu funkcji, do tej pory niedostępnych w BlackBerry. Mowa tu między innymi o automatycznym zawijaniu wierszy po przybliżeniu przeglądanych stron internetowych. Pojawia się też wsparcie dla multitouch - "szczypnięcie" ekranu urządzenia powiększa przeglądaną witrynę. Najważniejsza jest jednak obsługa zakładek. Kolejne otwieramy, po kliknięciu w ikonę umieszczoną w prawym, górnym rogu ekranu. Umożliwia ona również przejrzenie wszystkich otwartych okien przeglądarki wyświetlanych w formie miniaturek.

Co znajdziemy w BlackBerry 6 OS?
Niestety, nowa wersja systemu operacyjnego, nie będzie w wspierała HTML 5. Po jego premierze nie skorzystamy także z wszystkich możliwości Flash Playera 10. Research in Motion zaznacza jednak, że prawdopodobnie będzie to możliwe w nadchodzących modelach ich telefonów. W testach pojawiły się też problemy z przeglądaniem stron internetowych zawierających duże ilości danych. Tu trzeba było długo czekać na wgranie wszystkich treści. Przeglądarka miała także kilka razy zawiesić się. Winę za taki stan rzeczy, podobno może ponosić urządzenie testowe (BlackBerry Torch 9800).

Zobacz również:

  • BlackBerry dzięki cyberbezpieczeństu z zyskiem po Q1 2023

BlackBerry nie tylko dla biznesu

Research in Motion próbuje także udowodnić, iż ich urządzenia, nie są przeznaczone jedynie dla ludzi związanych ze światem biznesem. Nowy system operacyjny zaskoczy użytkowników świeżą aplikacją do przeglądania serwisu YouTube, oraz programem umożliwiającym organizowanie pobranych podcastów. Odświeżony został także odtwarzacz plików muzycznych, którego interfejs umożliwiać ma swobodne przeglądanie pojedynczych utworów czy albumów wgranych na telefon.

OS 6 zbiera również informacje z serwisów społecznościowych, mikroblogów, czytnika RSS czy komunikatorów. Program Social Feeds chwalony jest za czytelny interfejs i możliwość swobodnego dokładania kolejnych kont użytkownika. Słabo spisuje się natomiast w temacie funkcjonalności. Tę ograniczono w zasadzie do dodawania swoich wpisów, i przeglądania tego, co piszą inni. O umieszczaniu własnych komentarzy pod cudzą wiadomością można jednak zapomnieć.

Skorzystamy także z globalnego wyszukiwania interesujących nas treści. Testy wykazały, że ta funkcjonalność, powinna spodobać się wszystkim użytkownikom urządzeń od RIM. Chwalona jest za prędkość i możliwość personalizowania ustawień. Przeglądać możemy swoje kontakty, zbiory muzyki czy aplikacje. Na tym jednak nie koniec. Jeśli zechcemy, będziemy mogli wyszukiwać treści także w Google, Yellow Pages, YouTube czy BlackBerry App World.

Nowy interfejs

Bardziej czytelny stał się interfejs użytkownika. Największe zmiany objęły tu główne menu. Ludzie z Research in Motion połączyli skróty do najczęściej używanych aplikacji z oknem ukazującym wszystkie posiadane programy. Są one wyświetlane na pionowej lub poziomej liście, którą możemy rozwinąć, tak by ukazywała jeden lub dwa rzędy aplikacji albo po prostu ją ukryć. Poszczególne aplikacje można także posegregować, dzieląc je na różne kategorie. W tym celu wystarczy wcisnąć i przytrzymać ikonę wybranego programu, a następnie skorzystać z prostego i przejrzystego menu (zawiera takie opcje jak "ukryj", "skasuj" czy "uruchom").

Nowy OS nie zmienia tego, że urządzenia z rodziny BlackBerry dominują nad konkurencją w temacie poczty elektronicznej, przeglądanej za pomocą telefonu. BlackBerry Internet Service połączy nas z maksymalnie dziesięcioma kontami POP3 lub IMAP4. Możemy również zsynchronizować telefon z firmowym BlackBerry Enterprise Server (wsparcie dla Lotus Domino, Groupwise czy Exchange) i monitorować nadchodzące wiadomości w czasie rzeczywistym. Minusem ma tu jednak być konieczność korzystania z dwóch osobnych skrzynek odbiorczych. Pierwsza zawiera nasze smsy, wiadomości e-mail oraz BlackBerry Messengera. W drugiej znajdziemy pocztę z alternatywnego konta (chociażby Gmail). Tych dwóch grup nie można jednak "zespolić" w jednej skrzynce odbiorczej.

Amerykańska redakcja chwali BlackBerry 6 OS twierdząc, że system posiada więcej zalet niż wad. Zaznacza jednak, że nie będzie on idealnym rozwiązaniem dla osób korzystających chociażby z Androida. 6 OS ma natomiast zadowolić tych, którzy polubili i przyzwyczaili się do urządzeń Research in Motion.

Aplikacje dla systemu BlackBerry OS znajdziesz między innymi w naszym dziale Download:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200