Co w tym roku na Cebicie?

Bezprzewodowy Internet, handel elektroniczny, kolorowe PC oraz Linux i Windows 2000 mają być głównymi tematami zaczynających się 24 lutego targów w Hanowerze.

Bezprzewodowy Internet, handel elektroniczny, kolorowe PC oraz Linux i Windows 2000 mają być głównymi tematami zaczynających się 24 lutego targów w Hanowerze.

Cebit jest uważany za największe na świecie targi przemysłu informatycznego. W tym roku świadczy o tym liczba 7500 wystawców. Jednak pomimo swojej światowej skali show zaczyna być postrzegany przez obserwatorów jako coraz bardziej „zlokalizowany” – niemiecki. Chociaż wystawcy pochodzą z całego świata, to więcej niż dwie trzecie z prawie 700 tys. zwiedzających ubiegłoroczne targi było Niemcami. <i>Cebit jest bardziej niemiecki niż kiedyś </i>– potwierdza Howard Seabrook, europejski dyrektor w Dataquest, dziale Gartner Group.

Zobacz również:

  • Duże zmiany w linii produktowej iPadów po majowej premierze

Wystawcy są pogrupowani według działów: technologia informatyczna, telekomunikacja, oprogramowanie (w tym handel elektroniczny i usługi), sieci komputerowe, automatyka biurowa, technologia kart elektronicznych, bezpieczeństwo i ochrona oraz technologia bankowa.

<b>Sieci bezprzewodowe</b>

Internet opanuje w tym roku niemal wszystkie stoiska targowe. Dostosowali się do tego organizatorzy targów, oferując usługi pozwalające wystawcom transmitować na żywo przekazy audio i wideo z ich konferencji prasowych. Użytkownicy telefonów komórkowych obsługujących protokół WAP (<i>Wireless Application Protocol</i>) będą mogli otrzymywać uaktualniany serwis informacyjny Cebitu (po angielsku i niemiecku).

Właśnie szybko rosnący rynek telefonów z WAP i związanych z tym protokołem aplikacji – które pozwalają użytkownikom na dostęp do informacji w Internecie – ma zdominować transmisje bezprzewodowe. Poza okazją do obejrzenia najnowszych modeli telefonów na stoiskach m.in. Ericssona, Motoroli, Nokii i Siemensa, odwiedzający targi będą mogli zapoznać się z aplikacjami opartymi na WAP. Na przykład niemiecka firma Brokat AG zaprezentuje, jak można za pomocą telefonu z WAP przeprowadzać operacje bankowe.

Z kolei IBM i Symbian po raz pierwszy zaprezentują podczas Cebitu swoje wspólnie opracowane systemy bezprzewodowego zarządzania informacją, w tym aplikacje bankowe i turystyczne.

Japoński NEC pokaże swój prototyp wideofonu, czyli telefonu z funkcjami wideo, opracowywanego dla nadchodzącej trzeciej generacji sieci telefonii mobilnej.

Na targach będzie można wstąpić do pawilonu poświęconego wyłącznie technologii Bluetooth, w którym będzie można zobaczyć przyszłościowe aplikacje zaprojektowane dla tej coraz bardziej popularnej technologii transmisji radiowej, łączącej urządzenia oddalone od siebie o ok. 10 m. Siemens – jeden z największych wystawców na tegorocznym Cebicie – zademonstruje prototypy wykorzystujących Bluetooth produktów użytku domowego. Z kolei Nokia I Fuji pokażą, jak przy użyciu Bluetooth zdjęcia mogą być przesyłane bezpośrednio z cyfrowego aparatu do telefonu komórkowego.

<b>Małe i duże komputery</b>

W dziedzinie komputerów ręcznych (handheld) nowościami na targach powinny być pierwsze palmtopy z kolorowym ekranem z Palm Computing (dział 3Com) i prototyp cyfrowego asystenta firmy Samsung Electronics, opartego na systemie operacyjnym Linux.

Szacowny pecet także zmienia swoje oblicze. Coraz szersze kręgi zatacza tzw. efekt iMaca. Naśladowców firmy Apple w projektowaniu wymyślnych komputerów jest wielu. Będzie można zobaczyć kolorowe pecety ze stylizowanymi obudowami, łatwiejsze w użyciu i projektowane pod kątem Internetu. Do tej kategorii należą m.in. jeszcze „ciepłe” e-PC firmy Hewlett-Packard oraz iPaq Compaqa. Nowa klasa pecetów wykorzystuje dobrodziejstwa technologii USB przy przyłączaniu peryferiów. USB na targach zostanie poświęcony oddzielny pawilon.

Być może jeszcze ciekawiej zapowiada się oferta nowych notebooków. Nowe modele są jeszcze mniejsze. Będzie można zobaczyć notebooki skierowane do najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich są modele wyposażone w nowe procesory Intela, wykorzystujące technologię SpeedStep. Dzięki niej procesor pracuje z pełną mocą, kiedy notebook jest zasilany z gniazdka, a gdy komputer korzysta z wewnętrznych baterii, taktowanie zegara procesora jest wolniejsze.

Producenci serwerów mają podczas targów prześcigać się w rozwiązaniach przeznaczonych dla handlu elektronicznego. Personal System Group – dział IBM – pokaże najnowsze serwery Netfinity wyposażone w technologię Chipkill, podtrzymującą system w razie awarii układów pamięci.

<b>Windows 2000 i Linux</b>

Premiera Windows 2000 zbiega się niemal z datą targów, więc nic dziwnego, że Microsoft będzie w centrum uwagi. Cebit będzie pierwszą okazją do zaprezentowania na taką skalę nowego systemu operacyjnego. Kto będzie chciał lepiej poznać jego cechy i nowe narzędzia, będzie mógł uczestniczyć w warsztatach Windows 2000.

W tym roku także samodzielny pawilon będzie poświęcony Linuxowi, w którym zwiedzający będą mogli sprawdzić postępy projektantów aplikacji dla tego otwartego systemu operacyjnego. Oprócz znanych dostawców, takich jak Red Hat czy SuSE, będzie można zapoznać się z ofertą mniejszych graczy na tym rynku, np. fińskiego Finnish Software Engineering. Fińska firma ma podobno swoją angielskojęzyczną wersją Linuxa rozprawić się z mitem, jakoby system ten był wyłącznie serwerowy.

<b>Handel elektroniczny</b>

Handel elektroniczny będzie hasłem przewodnim wielu producentów oprogramowania i integratorów systemowych. Zwłaszcza handel typu <I>business-to-business </I>(B2B). Na przykład SAP przedstawi swoje ostatnie dokonania w zakresie internetowej linii produktów mySAP.com. Z kolei dostawca baz danych Sybase planuje zaprezentować rozwiązanie portalu korporacyjnego i możliwości jego integracji ze środowiskiem R/3 firmy SAP.

Mając w pamięci niedawne ataki hakerów na wielkie ośrodki internetowe zwiedzający chętnie odwiedzą stoiska wystawców związanych z rozwiązaniami bezpieczeństwa i ochrony. Jeden z największych producentów oprogramowania zabezpieczającego – McAfee (dział firmy Network Associates) zaprezentuje Active Virus Defense – nową generację oprogramowania antywirusowego dla klientów korporacyjnych. W nowym produkcie zawarto wiele nowych funkcji, takich jak centralne zarządzanie oparte na regułach, zaawansowane: raportowanie, analizowanie i unieszkodliwianie wirusów oraz sprawniejsze uaktualnianie oprogramowania online.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200