Co w Javie piszczy

JBoss

JBoss 3 to pełna implementacja specyfikacji J2EE, napisana w Javie, rozwijana przez 30 pracowników firmy JBoss Group i ok. 80 programistów, współpracujących z nią "wolnych strzelców". Marc Fleury, prezes JBoss twierdzi, że JBoss to najlepiej przetestowany serwer aplikacyjny, gdyż pobrało go z sieci ponad 2 mln osób.

Serwer aplikacyjny JBoss zapewnia lepsze mechanizmy buforowania danych w komponentach EJB niż serwery komercyjne. Faktem jest, że pozwalają one osiągać wysoką wydajności i niezawodność nawet bez dodatkowego wspomagania przez klastry sprzętowe. W JBoss 3 zrealizowano funkcjonalność zgodną ze specyfikacją CMP 2.0 (Container Managed Persistance) - mechanizmu zapisu danych z obiektów Java w bazie danych.

W najnowszej, czwartej wersji serwer aplikacyjny JBoss zawiera rozszerzenia wspomagające budowanie aplikacji zgodnie z regułami tzw. programowania aspektowego (AOP). Chodzi o to, aby wydzielać w formie oddzielnych modułów kodu (aspektów) te części aplikacji, z których korzysta wiele komponentów.

Nic zatem dziwnego, że JBoss 3.0 przez wielu programistów jest uważany za równorzędnego konkurenta komercyjnego serwera BEA WebLogic, zwłaszcza że JBoss Group postanowiła certyfikować serwer na zgodność ze specyfikacją J2EE 1.4.

JOnAS

Serwer aplikacyjny JOnAS (Java Open Source J2EE Application Server) to wspólne opracowanie firm: Bull, Evidian, France Telecom i francuskiego instytutu informatycznego INRIA.

JOnAS jest rozprowadzany przez witrynę ObjectWeb (www.objectweb.org). Pisaliśmy o nim szerzej w CW 37/2003.

Architektonicznie JOnAS jest oparty na zestawach usług: kontenerach EJB, monitorze transakcyjnym JTM, dostępie do baz danych za pomocą JDBC, komunikacji asynchronicznej JORAM (otwarta realizacja JMS), usługach bezpieczeństwa, JMX (zarządzania), obsłudze poczty i wielu innych. Za pośrednictwem Jeremie - specjalizowanej wersji RMI JOnAS - zapewnia również dostęp do środowiska CORBA. JOnAS jest używany w wielu komercyjnych realizacjach dużych projektów informatycznych w telekomunikacji i bankowości.

Liderzy z metką i bez
</td></tr></table> Jeszcze dwa lata temu na rynku liczyło się ok. 40 producentów serwerów aplikacyjnych. Obecnie stawce wyraźnie przewodzi zaledwie kilku dostawców. Zdecydowanymi liderami rynku serwerów aplikacyjnych (w odróżnieniu od platform aplikacyjnych rozumianych szerzej) są IBM i BEA Systems - w połowie 2003 r. firmy te osiągnęły odpowiednio: 37 i 29% udziału w rynku, liczonego wg obrotów. Oracle zdobywa pozycję, oferując swoje serwery aplikacyjne (AS9i i AS10g) jednak wyłącznie w pakiecie z bazą danych. Daleko w tyle - jeśli chodzi o udział w rynku - plasują się: Sun, Sybase, Fujitsu Software i Iona.

Sytuacja na rynku serwerów aplikacyjnych wygląda całkiem inaczej, gdy spojrzeć nań przez pryzmat liczby istniejących instalacji. Tu niekwestionowanymi liderami są serwery tworzone w ramach środowisk otwartego kodu - Tomcat i JBoss. To one przede wszystkim pojawiają się w firmach małych i średnich. W Europie uznaniem cieszy się także serwer aplikacyjny JOnAS, będący również produktem open source.


TOP 200