Co trzeci wynik wyszukiwania jest zainfekowany

Według firmy Symantec co trzeci link w wynikach wyszukiwania jest zainfekowany. Firma odkryła skalę zagrożenia podczas dwutygodniowego badania: sprawdzono 100 najwyższych odpowiedzi na 300 najpopularniejszych zapytań.

W jednym z przypadków aż 99 spośród 100 wyników wyszukiwania prowadziło do stron mających na celu zainfekowanie komputerów użytkowników złośliwym oprogramowaniem lub kradnących wrażliwe dane (np. loginy i hasła).

Według zajmującej się bezpieczeństwem firmy Symantec wyszukiwarki (np. Google) są w stanie wykryć i usunąć jedynie około połowy zainfekowanych linków. Wyniki wyszukiwania prowadzące do niebezpiecznych witryn to jedno z najpowszechniejszych zagrożeń w Sieci, zaraz po atakach w serwisach społecznościowych i fałszywych antywirusach.

Wyniki tych badań mają zostać uwzględnione przy tworzeniu programu Norton Internet Security 2011. Beta wersja pakietu jest już dostępna na stronach producenta. Zawiera program do sprawdzania bezspieczeństwa adresów URL. Norton Safe Web Lite sprawdza linki w wynikach wyszukiwania i alarmuje użytkownika, jeżeli któreś są niebezpieczne. Finalna wersja aplikacji Norton Safe Web Lite ma być dostępna pod koniec tego miesiąca.

Pakiet Norton Internet Security 2011 będzie również wyposażony Norton Safe Web for Facebook - aplikację, która będzie zabezpieczać użytkowników przed niebezpiecznymi linkami podczas korzystania z portalu Facebook. W przyszłości mają powstać kolejne wersje programu zabezpieczające Twittera i LinkedIn.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200