Co się zmieni w biurze?

Rozbudowany i ulepszony zestaw aplikacji biurowych Microsoft Office 2000 w wersji polskiej będzie dostępny najwcześniej w sierpniu br. Na razie Microsoft udostępnił wersję beta.

Rozbudowany i ulepszony zestaw aplikacji biurowych Microsoft Office 2000 w wersji polskiej będzie dostępny najwcześniej w sierpniu br. Na razie Microsoft udostępnił wersję beta.

Na początku czerwca ma się pojawić na rynku pakiet aplikacji biurowych Microsoft Office 2000. Polska wersja ma być dostępna 3 miesiące później. Premiera jest opóźniona w stosunku do pierwotnych zapowiedzi o ok. 3 miesiące. Czy spowoduje to poprawę jakości programów, krytykowanej w przypadku poprzednich wersji Office 95 i 97? Obecnie oferowana jest wersja beta Office 2000 PL, która umożliwia zapoznanie się praktycznie ze wszystkimi funkcjami pakietu, który pojawi się na rynku za kilka miesięcy.

Sprawa indywidualna

Po zapoznaniu się z wersją beta Office 2000 PL, trudno jest jednoznacznie polecić lub odradzić ewentualną aktualizację oprogramowania. Choć jest to dobry zestaw aplikacji biurowych, prawdopodobnie jego wartość odmiennie ocenią poszczególni użytkownicy w zależności od tego, jakich programów i funkcji używają w codziennej pracy.

W Office 2000 Microsoft nie wprowadził rewolucyjnych zmian i zasadniczych modyfikacji, co może rozczarowywać tych użytkowników, którzy tego oczekiwali. Nie zmienił się też dotychczasowy interfejs, tak więc po zainstalowaniu nowego oprogramowania użytkownicy będą mogli natychmiast z niego korzystać, a to liczy się zwłaszcza dla odbiorców korporacyjnych.

Sam łata dziury

Twórcy pakietu położyli największy nacisk na ułatwienie instalacji, konfiguracji i zarządzania oprogramowaniem, co w efekcie ma przynieść wymierne obniżenie kosztów eksploatacji. Office 2000 zawiera np. funkcję Install on Demand - instalacji na żądanie, która umożliwia fizyczne zainstalowanie tylko części programów, choć wszystkie są obrazowane w postaci ikon. W razie potrzeby można kliknąć na ikonę nie zainstalowanej aplikacji, która zostaje uruchomiona po włożeniu dysku CD-ROM Office 2000. Dla przeciętnego użytkownika najbardziej widoczna i przydatna będzie zapewne funkcja Wykryj i napraw, umieszczona w menu Pomoc. Wykorzystuje ona mechanizmy autodetekcji do naprawy (reinstalacji) uszkodzonych plików i automatycznie analizuje konfigurację pakietu, poprawiając pojawiające się błędy. Choć nie można przeceniać tego typu uniwersalnych mechanizmów, jest to na pewno metoda pozwalająca na uniknięcie wielu problemów związanych z funkcjonowaniem oprogramowania.

Po staremu, ale lepiej

Interfejs programów Office 2000 PL, np. edytora Word, bardzo przypomina stosowany w wersji poprzedniej. Microsoft wprowadził skrócone menu, które rozwija się do pełnego zestawu po kliknięciu na odpowiednią strzałkę. Funkcje rozwijania działają inteligentnie - jeśli użytkownik zatrzyma kursor nie uruchamiając przez chwilę żadnej funkcji (tak jakby się zastanawiał), pełne menu rozwija się samo. Ponadto konfiguracja menu, tzn. to, które opcje są ukryte, a które wyświetlane, zmienia się w zależności od rodzaju uruchamianych funkcji. Jest dość prosty, lecz elegancki mechanizm, powodujący zmniejszenie chaosu na pulpicie wywoływane przez tasiemcowe menu i przyspieszający dostęp do często wywoływanych funkcji. Edytor Word wyposażono w ulepszone funkcje do tworzenia tabel, które pozwalają m.in. na kreślenie ukośnych komórek.

Microsoft nie zmienił też formatu plików zapisywanych przez prawie wszystkie aplikacje, z wyjątkiem Access. W efekcie nie występują problemy z zapisem/odczytem plików, które w poprzednich wersjach wywołały wiele skarg użytkowników. Tylko format plików bazy danych Access został zmodyfikowany - dopasowany do standardu Unicode, umożliwiającego obsługę wielu języków. Z punktu widzenia użytkowników korporacyjnych istotnym ulepszeniem aplikacji Access jest wprowadzenie możliwości bezpośredniego dostępu do bazy danych Microsoft SQL Server.

Bliżej Internetu

W menu aplikacji Office 2000 PL pojawiły się takie funkcje, jak współpraca online, rozpocznij spotkanie w sieci, zapisz jako stronę sieci Web, służące do wspomagania pracy grupowej i dostępu do Internetu. Jednym ze standardowych formatów zapisu dokumentów jest też format HTML.

Wraz z pakietem dostarczana jest przeglądarka Internet Explorer 5.0. Do poprawnego odczytu plików HTML zapisywanych przez programy pakietu wymagana jest wersja przynajmniej Internet Explorer 4.0. Według opinii użytkowników testujących angielską wersję beta Office 2000, występują problemy zgodności formatu HTML tworzonego przez aplikacje Microsoft z innymi programami np. Netscape Navigatorem, WordPerfectem lub Lotus SmartSuite. Dotyczy to w szczególności plików zawierających elementy interaktywne.


TOP 200