Co się dzieje z moją siecią?

Co się dzieje z moją siecią?

Interfejs użytkownika analizatora <b>Sniffer</b> ma tablicę rozdzielczą pokazującą wykorzystanie sieci, liczbę pakietów na sekundę, liczniki błędów

Pomiary analizatora Advisor obejmują: wyszukiwanie ogólnych błędów sieci w trybie eksperta (w tym wymagających specyficznego filtrowania ruchu od punktu do punktu); wyszukiwania urządzenia IP, specyficzne testy NetWare (np. gdy klient nie może znaleźć najbliższego serwera); testy znajdowania adresów w DNS; testowanie węzłów warstwy MAC oraz rozmaite testy gromadzące dane i tworzące statystyki.

Interfejs analizatora Observer przedstawia elementy sieci w trybie drzewa lub z paskami narzędzi. Wybieranie, które elementy gromadzić w celu ich prezentacji i statystyk, jest proste. W trybie ekspert, zawierającym sumaryczną analizę problemów z listą błędnych zdarzeń, podwójne kliknięcie otwiera bufor szczegółów zebranych do dalszej analizy. Podwójne kliknięcie na jednym z problemów związanych z protokołem lub aplikacją sprowadza na poziom konwersacji, aby pokazać, które pary węzłów są przyczyną tego problemu.

Co się dzieje z moją siecią?

W trybie ekspert analizatora <b>Observer</b>, zawierającym sumaryczną analizę problemów z listą błędnych zdarzeń podwójne kliknięcie otwiera bufor szczegółów zebranych do dalszej analizy

Okno trybu ekspert pokazuje występowanie błędów w zależności od czasu, aby rozstrzygnąć, czy problem jest sporadyczny, czy trwały. Analizator Observer pokazuje okno zawierające graficzny obraz konwersacji w sieci. Obok każdej konwersującej pary węzłów są umieszczone statystyki opóźnień pakietów, retransmisje i zgubione pakiety. Kliknięcie na konwersującej parze otwiera listę pakietów przesłanych między węzłami wraz z zawartością każdego pakietu pokazaną w dodatkowym oknie.

Głównym oknem analizatora Surveyor jest przegląd wybranych do monitorowania segmentów sieci. Zwykle należy otworzyć okno Resource Browser, by zobaczyć listę monitorowanych segmentów (lokalnych i zdalnych), oraz okno Alarm Browser, aby zobaczyć wybrane przez użytkownika warunki alarmu. W Monitor View dla każdego z segmentów można zdefiniować sposób prezentacji, obejmujący np. wykres wykorzystania sieci.

Co się dzieje z moją siecią?

Bufor szczegółów zebranych do dalszej analizy

Interfejs użytkownika analizatora Sniffer ma tablicę rozdzielczą pokazującą wykorzystanie sieci, liczbę pakietów na sekundę, liczniki błędów. Jedno okno pokazuje przewijaną listę wychwytanych pakietów, podczas gdy drugie zawiera widok rozwijającego się drzewa alarmujących zdarzeń, które można ustalać. Dla określonego pakietu, wybranego z przewijanej w oknie listy pakietów, kolejne okno pokazuje zdekodowane szczegóły.

Wszystkie analizatory instaluje się bez problemów i mają one łatwą do zrozumienia dokumentację. Szczególnie wszechstronna jest dokumentacja analizatora Agilent Advisor.

Wnioski

Co się dzieje z moją siecią?
Chociaż wszystkie z testowanych analizatorów to bardzo przydatne narzędzia, EtherPeek firmy WildPackets zasłużył na pierwsze miejsce we współzawodnictwie. Zwycięzca imponuje zakresem dekodowanych protokołów, łatwą nawigacją między ekranami, jasnością raportów, a przy tym niską ceną. Świetnie nadaje się do codziennego użytku dla administratorów odpowiedzialnych za sieć składającą się z od stu do kilku tysięcy komputerów.

Analizatory protokołów Agilent Advisor i Sniffer Portable są doskonałe, lecz drogie. Raczej duże organizacje najwięcej z nich skorzystają (i będą w stanie za nie zapłacić).

Observer firmy Network Instruments, aby stać się analizatorem protokołów światowej klasy, musi jedynie dekodować więcej pakietów.

Analizator Surveyor ma znakomity mechanizm filtrowania pakietów, lecz także powinien dekodować więcej typów pakietów.


TOP 200