Co powstaje w laboratoriach Intela w Gdańsku?

Gdańskie Centrum Badawczo-Rozwojowe Intela to największe z 24 laboratoriów, jakimi w Europie może pochwalić się amerykański gigant IT. W ośrodku pracuje ponad 2000 najwyższej klasy specjalistów, to oni opracowują między innymi sterowniki do kart graficznych oraz interfejsy USB i Thunderbolt.

Gdańskie centrum badawczo-rozwojowe Intela ma długą historię. Powstało w 1991r. jako filia amerykańskiej firmy CrossComm, zajmującej się sieciami komputerowymi. Osiem lat później gdańska filia staje się częścią korporacji Intel. Obecnie w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym prace nad najnowszymi technologiami obecnie prowadzi kilka grup biznesowych Intela, opracowując między innymi sterowniki do kart graficznych i dźwiękowych, oprogramowanie serwerowe związane między innymi z wirtualizacją oraz zarządzaniem sprzętem, urządzeniami osadzonymi, a także rozwiązania bezpieczeństwa wbudowane w sprzęt i narzędzia stosowane w superkomputerach.

Sterowniki do kart 3D powstają w Gdańsku

Zespół ok. 400 inżynierów pracuje nad projektowaniem, implementacją i walidacją sterowników grafiki trójwymiarowej dla układów graficznych zintegrowanych z procesorami Intela stosowanych w komputerach biurkowych, przenośnych, serwerach/stacjach roboczych, a także branży IoT i motoryzacyjnej. Wynikiem ich pracy są sterowniki zgodne ze standardami Direct3D i OpenGL, a także OpenCL, Vulkan dla systemów operacyjnych Windows, Linux i Android. Inżynierowie VPG posiadają duże doświadczenie w zakresie optymalizacji wydajności kodu (bezpośrednio współpracują z największymi wydawcami gier), konstrukcji kompilatorów i programowania równoległego. Prace badawczo-rozwojowe nad sterownikami 3D w Gdańsku dotyczą produktów, które już są dostępne na rynku, jak i tych, które pojawią się na nim za 4-5 lat.

Zobacz również:

  • Intel wstrzymuje rozbudowę swojej fabryki w Izraelu
Co powstaje w laboratoriach Intela w Gdańsku?

Intel Oculus - nowe rozwiązania grafiki trójwymiarowej.

Ważny jest także dźwięk

Nad technologiami związanymi z dźwiękiem pracuje liczna grupa inżynierów. Ponad 200 osób zajmuje się dźwiękiem wysokiej jakości (HD Audio), obróbką dźwięku (postprocessing), algorytmami rozpoznawania mowy w naturalnym środowisku i optymalizacją dźwięku pod kątem współpracy z oprogramowaniem (np. Microsoft Skype/Lync). Opracowywane rozwiązania mają również trafić do elektroniki noszonej. Gdański oddział jest odpowiedzialny za dostarczenie i rozwój kilku kluczowych dla Intela technologii takich jak: USB3, HD Audio, BluRay Playback, Wireless Display. Produkty gdańskiego oddziału można znaleźć w niemal każdym komputerze wykorzystującym komponenty Intela. Zaprezentowanie niedawno nowości to sprzętowe wsparcie dla asystenta Cortana wbudowanego w Windows 10, umożliwiające nasłuch otoczenia i "rozmowę" z komputerem nawet przy uśpionym systemie. Obecnie opracowywane w Gdańsku nowe projekty znajdą się na rynku nie wcześniej niż za 2 lata.

Rozwiązania dla centrów danych

Znacznie większy zespół (ponad 600 osób) pracuje nad technologiami serwerowymi. Właśnie w Polsce powstała technologia Intel Rack Scale Architecture, która pozwala na dynamiczne zarządzanie zasobami sprzętowymi takimi jak część obliczeniowa, sieciowa i podsystem storage. Inżynierowie z Gdańska odpowiadają także za opracowywanie oprogramowania pozwalającego na zarządzanie centrami danych (m.in. ich zużyciem energii), sterowniki dla systemów Linux i Windows oraz platform wirtualizacji.

Co powstaje w laboratoriach Intela w Gdańsku?

W Gdańsku są opracowywane narzędzia dla obsługi pamięci SSD, by znacznie poprawić wydajność systemu storage.

Osobna grupa specjalistów (50 osób) pracuje nad rozwiązaniami dla superkomputerów, takimi jak specjalistyczne oprogramowanie serwerowe oraz koprocesory Intel Xeon Phi. Rozwiązania te znajdą swoje zastosowanie w najpotężniejszych komputerach dużej mocy na świecie.

Big data i Internet wszechrzeczy

Nad technologią zabezpieczeń wbudowanych w sprzęt i oprogramowanie Intela, związanych z Internetem Wszechrzeczy pracuje osobny zespół (100 osób). Około 50 osób zajmuje się także rozwiązaniami dla platform Big Data i Internetu rzeczy, m.in. platform Intel Galileo/Edison, inteligentnej energetyki (tzw. smart grid) oraz elektroniki noszonej. Oprogramowanie dla zyskującej coraz większą popularność wśród eksperymentatorów platformy Intel Edison powstało właśnie w Gdańsku.

Co powstaje w laboratoriach Intela w Gdańsku?

Moduł Intel Edison

Sieci komputerowe

Nad rozwiązaniami sieciowymi, przeznaczonymi zarówno dla użytkowników końcowych, indywidualnych, jak i wysokowydajnych serwerów klasy Enterprise pracuje osobny zespół, który liczy ponad 100 osób. Intel opracował w Gdańsku standard 40Gb/100Gb Ethernet, który ma zastąpić w przyszłości powszechny dziś standard gigabitowego Ethernetu, obecny także w laptopach. Korzyści będą widoczne nie tylko w sieciach korporacyjnych, ale także przy transmisji wideo w rozdzielczości HD/4K.

Co powstaje w laboratoriach Intela w Gdańsku?

9 rzeczy, których być może nie wiesz o Intelu w Polsce

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200