Co nowego w backupie?

Backup danych jest podstawowym elementem każdego środowiska IT. Wydawać by się mogło, że na jego temat powiedziano już wszystko, jednak po analizie najnowszych rozwiązań zmieniliśmy zdanie.

Zatem co nowego? Nowe technologie umożliwiające zarządzanie środowiskiem kopii bezpieczeństwa zdecydowanie wpłynęły na skrócenie parametru RTO (Recovery Time Objective). RTO to kluczowy wskaźnik dla każdego działu IT w zakresie przywracania do działania po awarii. Konsekwencje długiego czasu przywracania krytycznych środowisk IT do pełnej sprawności skutkują bardzo dużymi kosztami w wymiarze finansowym oraz wizerunkowym, a w wielu przypadkach mogą być nieodwracalne. Analiza innowacyjnych narzędzi klasy enterprise pozwala wskazać kilka bardzo nowatorskich rozwiązań, w istotny sposób wpływających na zarządzanie backupem. W ramach udostępnianych narzędzi znaleźć można funkcje, zapewniające utrzymanie dostępności systemu w sytuacjach całkowitej awarii podstawowego magazynu danych (macierzy dyskowej).

W tradycyjnym modelu backupu, w przypadku wystąpienia awarii, dane z kopii zapasowej muszą zostać przywrócone na inną macierz. Wykonanie takiej operacji jest czasochłonne, szczególnie gdy przywracane są duże zbiory danych. W przypadku zastosowania najnowszych technologii, umożliwiających podłączenie plików backupu, przywrócenie wirtualnej maszyny następuje w czasie krótszym niż 2 minuty. Zasada działania opisywanej funkcji opiera się na wykorzystaniu technologii, która umożliwia podłączenie obrazu maszyny wirtualnej bezpośrednio ze skompresowanego oraz zdeduplikowanego pliku kopii zapasowej. Brak konieczności kopiowania całej maszyny wirtualnej, możliwość uruchomienia maszyny z dowolnego punktu przywracania, skraca kilkunastokrotnie czas wymagany do przywrócenia środowiska do pełnej sprawności. Bardzo istotną i innowacyjną właściwością, jest możliwość przechowywania zmodyfikowanych danych poza obrazem kopii zapasowej, co gwarantuje zachowanie integralności backupu. Zmodyfikowane dane są scalane w chwili ich przywrócenia na podstawową macierz dyskową, i mimo scalania danych i przenoszenia do docelowej lokalizacji dyskowej, maszyna cały czas jest dostępna.

Zobacz również:

  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia
  • Rosyjski cyberterroryzm może zostać uznany za zbrodnię wojenną
  • Dlaczego kopia zapasowa telefonu to coś, o czym nie warto zapominać
Co nowego w backupie?

W zakresie przyspieszenia czasu dostępu do kopii danych oferowane są narzędzia umożliwiające granularne przywracanie pojedynczych elementów jak transakcje, maile, pliki, gpo, witryny itp. Należy zwrócić uwagę, że kluczowa jest obsługa konkretnych produktów np.: baza danych Oracle, baza danych Microsoft SQL Server, Microsoft Sharepoint, Microsoft Exchange czy Microsoft Active Directory. Dzięki ww. narzędziom możliwe jest przywrócenie pojedynczego elementu zamiast całego środowiska, co zdecydowanie skraca czas odzyskania danych. Oprócz przywrócenia do oryginalnej lokalizacji, przywrócony element można zapisać na dysku.

Łatwość zarządzania oraz ergonomia użytkowania jest najważniejsza, ponieważ w istotny sposób wpływa na skrócenie czasu wymaganego do przywrócenia środowiska do pełnej sprawności. Więcej o backupie dowiedzieć się można z materiału video oraz na cyklicznych konferencjach ITewolucja, organizowanych przez czołowego integratora IT – SANSEC Poland S.A.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200