Co należy wiedzieć o generatywnej sztucznej inteligencji?

Generatywna sztuczna inteligencja to najważniejszy trend technologiczny w 2023 roku. Czym jest generatywna sztuczna inteligencja oraz jakie są jej wady i zalety?

ChatGPT, Google Bard oraz Bing AI to jedne z najczęściej wyszukiwanych haseł w popularnych wyszukiwarkach sieciowych. Wszystkie trzy hasła odnoszą się do rozwiązań korzystających z generatywnej sztucznej inteligencji.

Co należy wiedzieć o generatywnej sztucznej inteligencji?
Źródło:  ilgmyzin / Unsplash

Co należy wiedzieć o generatywnej sztucznej inteligencji?

Źródło: ilgmyzin / Unsplash

Czym jest generatywna sztuczna inteligencja, która na przestrzeni ostatnich miesięcy wywróciła technologiczny rynek o 180 stopni? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania. W niniejszym materiale gromadzimy najważniejsze informacje o generatywnej sztucznej inteligencji.

Zobacz również:

  • Jak zaplanować rodzinne święta? AI przygotuje perfekcyjny program
  • Największe problemy sztucznej inteligencji od OpenAI
  • Google przedstawia Gemini – nowy model AI

Generatywna sztuczna inteligencja

Pojęcie generatywna sztuczna inteligencja wywodzi się wprost ze swojego anglojęzycznego odpowiednika - generative artificial intelligence, w skrócie generative AI. Jest to pewien rodzaj sztucznej inteligencji, który może generować unikalne/oryginalne treści takie jak tekst, dźwięk, film lub obraz na podstawie opisu dostarczonego przez użytkownika.

Całość bazuje na przygotowanych modelach uczenia maszynowego i w przeciwieństwie do klasycznie rozumianej sztucznej inteligencji znanej z asystentów głosowych, generatywna AI pozwala na prowadzenie swobodnej konwersacji, pogłębianie wątków i powrót do tematów, które przewijały się w trakcie całej konwersacji. Wszystkie informacje, które generowane są dla użytkownika opierają się na zestawie danych, na podstawie którego nauczony został dany model generatywnej AI.

Generatywna sztuczna inteligencja w obecnej fazie rozwoju jest na tyle zaawansowana, że radzi sobie z wieloma przydatnymi w życiu codziennym czynnościami takimi jak streszczanie tekstów, pisanie prostych wiadomości e-mail, syntezowanie tekstu lub dokładne wyszukiwanie danych z ogólnodostępnych źródeł.

Historia generatywnej sztucznej inteligencji

O generatywnej sztucznej inteligencji zrobiło się głośno pod koniec 2022 roku za sprawą udostępnienia rozwiązania ChatGPT bazującego na modelu GPT 3.5 przez firmę OpenAI. Oprogramowanie to zostało stworzone dzięki dużym dotacją jednego z największych graczy na rynku nowych technologii - firmy Microsoft.

Warto wiedzieć jednak, że generatywna sztuczna inteligencja (w dużo mniej zaawansowanej, pierwotnej postaci) jest rozwijana już od lat 60-tych XX wieku.

Sztuczna inteligencja to niezwykle rozległa dziedzina nauki, a generatywna sztuczna inteligencja to tylko jej podsekcja.

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów korzystania z narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT lub Google Bard AI, jest zdolność tych narzędzi do generowania treści zgodnych z żądaniem użytkownika. Wydanie polecenia dla ChatuGPT o napisanie wiersza w stylu Williama Szekspira, pozwala otrzymać tekst w stylu do złudzenia przypominającym ten stosowany przez Szekspira. Generatywna AI bardzo dobrze naśladuje ludzi, a to dopiero przedsmak jej możliwości.

Jak działa generatywna sztuczna inteligencja?

Rozmawiając o generatywnej sztucznej inteligencji warto poświęcić chwilę na zapoznanie się ze schematem funkcjonowania tego rodzaju sztucznej inteligencji. W jaki sposób rozwiązania takie jak ChatGPT czy Google Bard są w stanie tak dokładnie i szybko odpowiadać na zapytania użytkowników?

ChatGPT uruchomiony na komputerze
Źródło: Emiliano Vittoriosi / Unsplash

ChatGPT uruchomiony na komputerze

Źródło: Emiliano Vittoriosi / Unsplash

Mechanizm działania generatywnego modelu sztucznej inteligencji obejmuje złożoną interakcję różnych technik i algorytmów głębokiego uczenia się (Deep Learning oraz Machine Learning). Dokładne szczegóły działania modelu generatywnego zależą od jego celów i podstawowej architektury. Na przykład model generatywny do generowania fragmentów audio będzie miał inny mechanizm działania niż model przeznaczony do generowania filmów lub tekstu.

W większości modeli generatywnej sztucznej inteligencji da się jednak zidentyfikować podobne cechy. Modele uczą się na podstawie dużej ilości danych, przechwytują wzorce i style danych, a następnie wykorzystują te przechwycone wzorce do odtwarzania próbek podobnych do tego, czego nauczyły się w swoich danych szkoleniowych.

Całość można porównać do programu do kompozycji muzyki. Dzięki głębokiej wiedzy na temat aktualnie dostępnych gatunków muzycznych programy doi kompozycji dźwięków pozwalają tworzyć unikalne dźwięki, które przypominają doskonale znane nurty muzyczne.

Informacje dostarczane przez generatywną AI są efektem lat prac i nauki. Dla przykładu stworzenie modelu generatywnej sztucznej inteligecncji, który generuje zdjęcia samochodów wymaga dostarczenia ogromnego zbioru danych z autami. Przy wystarczającym treningu algorytm nauczy się, jak wygląda każda marka lub model samochodu i będzie w stanie tworzyć obrazy niemal każdego samochodu, o jakim pomyślisz użytkownik.

Gwałtowny wzrost popularności generatywnej AI

Niedługo minie rok odkąd popularność generatywnych modeli sztucznej inteligencji lawinowo wzrosła.

30 listopada 2022 r. dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, ogłosił w tweecie uruchomienie ChatGPT. Pomimo bycia dyrektorem generalnym OpenAI, Altman był stosunkowo nieznany w większej społeczności internetowej, a jego tweet pojawił się bez większych fanfar i odzewu.

Zaledwie pięć dni później ChatGPT zdobył pierwszy milion użytkowników i szybko stał się najszybciej rozwijającą się aplikacją na świecie.

OpenAI - firma, która spopularyzowała generatywną sztuczną inteligencję
Źródło: Andrew Neel / Unsplash

OpenAI - firma, która spopularyzowała generatywną sztuczną inteligencję

Źródło: Andrew Neel / Unsplash

Po prezentacji rozwiązania od OpenAI wszyscy czołowi gracze na rynku nowych technologii zintensyfikowali prace nad swoimi odpowiednikami opartymi na generatywnej sztucznej inteligencji. Firma Microsoft jako organizacja powiązana z OpenAI bardzo szybko wdrożyła ChatGPT do swoich najpopularniejszych rozwiązań. Google przyśpieszyło prace i wprowadziło na rynek Google Bard AI. W międzyczasie pojawiły się również inne popularne rozwiązania - DALL-E do generowania obrazów czy Midjourney.

Generatywna sztuczna inteligencja zostanie z nami na lata

Popularność narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji nie jest chwilową modą. W przeciwieństwie do niektórych ostatnich trendów technologicznych, które zyskały popularność i z czasem wygasły, generatywna sztuczna inteligencja jest technologią, która przynosi rzeczywiste praktyczne korzyści. W miarę jak ta odradzająca się nisza technologiczna wkracza w niemal wszystkie aspekty naszego cyfrowego życia, najlepiej jest szukać sposobów na jak najlepsze wykorzystanie tej technologii, zamiast zastanawiać się nad sensem jej istnienia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200