Co kto lubi

Użytkownikom komputerów przenośnych najbardziej doskwiera krótki czas pracy akumulatorów.

Użytkownikom komputerów przenośnych najbardziej doskwiera krótki czas pracy akumulatorów.

Wśród dużych i średnich polskich przedsiębiorstw przeprowadziliśmy ankietę na temat wykorzystania komputerów przenośnych. O zalety i wady używanych w tych firmach note- booków zapytaliśmy 50 pracowników działów informatyki.

Akumulator na chwilkę

Bez względu na konkretny model użytkownicy narzekają na żywotność akumulatorów. Postęp w tej dziedzinie ciągle jest niwelowany przez wzrastającą moc komputerów. Ankietowani przez nas informatycy twierdzą, że czas pracy akumulatora nigdy nie osiąga wartości podawanych przez producenta. Wydajność baterii drastycznie obniża się wraz z ich wiekiem. Najgorzej pod tym względem wypadają modele najtańsze.

Czym kliknąć

Jeszcze nie opracowano uniwersalnego urządzenia wskazującego dla notebooków. Opinii jest tyle, ilu użytkowników. Najwięcej emocji wzbudza pręcik wskazujący (Track Point), umieszczony zwykle w środku klawiatury. Wielu użytkowników skarży się, że trudno jest nad nim "zapanować". Mniej kontrowersyjna okazała się tabliczka dotykowa (Touch Pad), jednak i w tym przypadku użytkownicy nie są w pełni zadowoleni. Krytykowana jest zwłaszcza mała precyzyjność, wykluczająca praktycznie pracę z aplikacjami graficznymi. Z drugiej strony, niewielu użytkowników wie, że notebooki są wyposażone w specjalne oprogramowanie, które umożliwia dostosowanie precyzji i szybkości reakcji Touch Pada. Chcąc zadowolić możliwie najliczniejszą grupę użytkowników, niektórzy producenci, np. Hewlett-Packard, zdecydowali się wyposażyć swoje produkty zarówno w Track Point, jak i Touch Pad. Wśród pytanych tylko jedna osoba posługiwała się zapomnianym już Track Ballem. Wydaje się, że problemy z urządzeniami wskazującymi wynikają przede wszystkim z niechęci do zmiany przyzwyczajeń użytkowników.

Nic na peryferiach

Większość ankietowanych użytkowników chwali sobie modele z wbudowanym napędem CD i stacją dyskietek. W ostateczności mogą to być urządzenia montowane wymiennie. Najlepiej jeśli wewnątrz komputera znajdą się także modem i karta sieciowa. Alternatywą dla konstrukcji "wszystko w jednym" jest zastosowanie stacji dokującej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200