Cloudmark udostępni usługę wyłapywania komputerów "zombie"

Firma Cloudmark, zajmująca się bezpieczeństwem poczty elektronicznej, przygotowuje usługę, która ma pomagać dostawcom usług (ISP) i przedsiębiorstwom w wyłapywaniu i oczyszczaniu pecetów w sieci zainfekowanych przez komputery typu "zombie".

Ponad 50 proc. spamu i 90 proc. ataków phishingu realizowanych jest przez komputery zombie, które zostały zainfekowane bez wiedzy ich użytkowników przez ukryte programy. Większość rozwiązań do walki z zombie dostępnych na rynku działa w oparciu o monitorowanie wolumenu wysyłanej poczty, ponieważ typowe zombie wysyła masowo pocztę elektroniczną.

Jednak twórcy tych programów starają się przechytrzyć taką taktykę walki i modyfikują metody działania zombie, które teraz często wysyłają pocztę w tempie kilku wiadomości na godzinę, celem uniknięcia namierzenia przez rozwiązania monitorujące wolumen poczty.

Nowa usługa Cloudmark wykorzystuje dane analityczne dotyczące wysyłanej poczty elektronicznej przygotowywane przez bramkę ochrony poczty Cloudmark Authority, jak również informacje dotyczące zombie uzyskane z swojej sieci, łączącej klientów sektora ISP. Sieć ta dostarcza w czasie rzeczywistym danych o spamie i oferuje zwrotnie informacje, które mogą być wykorzystane w oprogramowaniu Authority do blokowania niechcianej poczty.

Usługa 'anty-zombie' pozwala ISP na natychmiastowe powiadamianie swoich subskrybentów o tym, że ich pecety zostały narażone. Administratorzy mogą wtedy poddać takie pecety kwarantannie w ramach sieci przedsiębiorstwa. Zainfekowane pecety mogą być oczyszczone przez system usuwania zombie ZBX firmy Simplicita, która współpracuje z Cloudmark.

Usługa anty-zombie dla ISP zapowiadana jest przez Cloudmark na pierwszy kwartał 2007 r.


TOP 200