CloudRouter 2.0 już dostępny

CloudRouter Project to projekt realizujący funkcje darmowego oprogramowania o funkcji wirtualnego rutera. Projekt jest określany jako pierwsze wdrożenie zawierające funkcje kontrolera SDN opartego o wersję Lithium projektu OpenDaylight. Oprogramowanie jest już dostępne w wersji CloudRouter 2.0.

CloudRouter jest programowym ruterem stworzonym do uruchamiania w środowisku fizycznym, wirtualnym lub chmur, wspierającym infrastrukturę SDN. Zawiera funkcjonalności tradycyjnego rutera sprzętowego, ale wspiera także nowe technologie jak kontenery oraz połączenia SDN. Projekt CloudRouter zadebiutował pierwotnie w marcu 2015 roku. Projekt wspierają CloudBees, Cloudius, IIX, NGINX, OpenDaylight. Na początku roku twórcy projektu CloudRouter ogłosili jako partnera technologicznego Australia National University. Współpraca miała na celu stworzenia technologii automatyzacji konfiguracji ruterów w warstwie L3 z wykorzystaniem OpenDaylight. W tym tygodniu przedstawiono wersję Beta 1.0 opartą o Lithium o nazwie CloudRouter 2.0.

OpenDaylight jest jednym z uczestników projektu CloudRouter. Wersja OpenDaylight Lithium została zaprezentowana dwa tygodnie temu. To trzecia wersja darmowego rozwiązania SDN, zawierająca rozszerzenia w zakresie bezpieczeństwa, automatyzacji, skalowalności, wydajności, powiązana z OpenStack oraz politykami grup. W Lithium wprowadzono także wsparcie dla protokołu OpFlex, który wykorzystuje Cisco/Citrix/IBM/Microsoft/Sungard. OpFlex jest jednym z sześciu nowych protokołów wprowadzonych do Lithium.

Zmiany w stosunku do CloudRouter 1.0 zawierają m.in.:

  • możliwość uruchamiania oprogramowania na publicznych i prywatnych chmurach z zachowaniem skalowalności
  • gotowość do pracy z kontenerami, włączając wsparcie dla Docker, Cloudius OSV, KVM
  • bezpieczną łączność z wykorzystaniem IPSec VPN, SSL, L2TP
  • monitorowanie i raportowanie z wykorzystaniem zintegrowanej analizy protokołów sieciowych
  • wysoka dostępność i redundancja systemu z zachowaniem mechanizmów "failover" oraz synchronizacji

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem ID[email protected]

TOP 200