Cloud computing: za i przeciw

ARGUMENTY PRZECIW:

Szerokopasmowe łącza mogą zrujnować budżet

Właśnie taki przypadek stwierdzono przy analizie możliwości migracji Sony Pictures Image Works do zewnętrznej chmury, w celu rozwiązania problemów ze skalowalnością istniejącej infrastruktury IT. "Każdego dnia animatorzy pobierają lub tworzą od 4 do 12 terabajtów danych. Koszt łącza o niezbędnej dla tego celu przepustowości byłby tak duży, że za te pieniądze moglibyśmy kupić własną infrastrukturę składowania i przetwarzania danych" - mówi Nick Bali, starszy inżynier systemowy w SPIW. Obecnie Sony testuje prywatną chmurę przy użyciu oprogramowania firmy ParaScale.

Wydajność może spadać

Prywatna chmura może podwyższyć wydajność pracy aplikacji, ale usługa w modelu cloud świadczona przez zewnętrznego dostawcę nie zawsze będzie działać szybciej, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę opóźnienia generowane przez sieć. Nie każdy dostawca może zapewnić łącza o odpowiedniej przepustowości i gwarantowanej wartości opóźnień. W przypadku niektórych aplikacji, opóźnienia wynikające z technologii transferu dużej ilości danych przez ekonomicznie uzasadnione łącza, są nieakceptowalne. "Nie wyobrażam sobie żadnego banku, który zdecydowałby się na umieszczenie wrażliwej na opóźnienia aplikacji w chmurze dostarczanej przez zewnętrznego dostawcę" - komentuje Steve Harriman, wiceprezes NetQoS.

Nie wszystkie dane warto przetwarzać w chmurze

Są firmy, które przetwarzają wrażliwe dane, szczególnie dotyczy to instytucji finansowych lub medycznych. Tego typu informacje muszą być odpowiednio chronione, co w przypadku zewnętrznej chmury jest kłopotliwe lub niemożliwe w realizacji ze względu na regulacje prawne. "Prawdopodobnie mielibyśmy od 8 do 10 aplikacji, które warto byłoby przenieść do modelu cloud, ale biorąc pod uwagę typ danych, ich wrażliwość i wymagania odnośnie do ochrony dostępu, zdecydowaliśmy się na przetwarzanie wewnątrz" - mówi Dave Powers. "W żadnym wypadku nie można eksploatować w chmurze aplikacji, które mogłyby dostarczyć konkurencji przewagi na rynku lub przetwarzającej wrażliwe informacje klienta" - dodaje Tony Bishop, CEO w Adaptivity.

Gdy coś jest duże już teraz, chmura się nie opłaca

Firma, która eksploatuje rozległe zestawy aplikacji o dużej ilości danych, niekoniecznie musi osiągnąć pokaźne zyski po migracji do chmury świadczonej przez zewnętrznego dostawcę. "Im większa jest firma, tym więcej posiada zasobów IT i tym mniejsze są zyski płynące z przeniesienia istniejących zasobów do modelu cloud" - mówi Tom Nolle. "Przetwarzanie danych w chmurze poprawia wykorzystanie zasobów, ale zyski są największe przy rozwoju od względnie małych potrzeb w górę. Gdy przedsiębiorstwo jest już dużą korporacją, większe korzyści biznesowe można osiągnąć za pomocą realizacji własnej chmury, niż korzystania z outsourcingu" - dodaje.

Brak kapitału ludzkiego

Poznawanie modeli IT z następnej generacji wymaga od specjalistów pewnej żyłki przygody oraz technicznej bystrości i przenikliwości. Po wdrożeniu modelu cloud, w dziale IT wiele musi się zmienić. "Jeśli nie ma w firmie kapitału ludzi zainteresowanych nauką nowych zadań i przygotowanych na zmiany, migracja do cloud może być frustrująca" - mówi Bernard Golden.

Tekst opracował Marcin Marciniak na podstawie artykułu Cloud computing: Pros and cons, Beth Schultz, Network World (US).


TOP 200