Cloud Computing coraz popularniejszy w Polsce

Zgodnie z najnowszym raportem niezależnej filmy badawczej PMR, polski rynek oprogramowania oferowanego w modelu SaaS zanotował w 2011 roku wzrost o około 40 proc. w porównaniu z 2010 r. To jeden z najlepszych wyników w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Analitycy przywidują, że pozytywny trend będzie trwał jeszcze przez kilka następnych lat.

Wysoki wskaźnik wzrostu rynku SaaS w Polsce jest związany z jego stosunkowo niewielkimi rozmiarami oraz bardzo sprzyjającymi warunkami - zarówno technologicznymi, finansowymi, jak i regulacyjnymi. Zdaniem analityków, polski rynek cechuje się stosunkowo dobrą infrastrukturą telekomunikacyjną, rosnącą liczbą centrów danych i dobrym poziomem wirtualizacji. Z drugiej strony przedsiębiorcy dążą do redukcji kosztów w związku z kryzysem finansowym. Rezultaty badania przeprowadzonego w kwietniu i maju tego roku wśród największych polskich firm z sektora IT dowodzą, że oszczędności osiągnięte przez przedsiębiorstwa i ich klientów wynikały z ograniczenia inwestycji we własne systemy teleinformatyczne. "Zestawiając badania PMR z niedawno opublikowanymi analizami Gartnera dotyczącymi rynku systemów chmurowych widać wyraźnie, że w segmencie Cloud Computingu Polska wpisuje się w trendy światowe. Przypomnijmy, według Gertnera w tym roku wydatki na chmurę zwiększają się dynamicznie . W tym roku mają osiągnąć 109 mld dol. w porównaniu z 91 mld dol. w zeszłym roku" -komentuje Wioletta Pastyrczyk-Biskupska, Business Unit Manager IBM Software w RRC Poland. Drugim państwem, które ma duży potencjał rynku rozwiązań chmurowych jest, zdaniem ekspertów PMR, Rosja. Zarówno Polska jak i Rosja zmagają się z podobnymi słabościami, ale Rosja ma większy rynek wewnętrzny. W konsekwencji kraj ten daje nieco więcej możliwości - jeśli chodzi o rynek IT i centrów danych - niż Polska. Na pozycjach trzeciej i czwartej uplasowały się Czechy i Rumunia. Analitycy podkreślają wysoki poziom nasycenia łączami internetowymi i to zarówno konsumenckimi, jak i biznesowymi. Natomiast Bułgaria, Ukraina i Węgry ze względu na mniejszy wewnętrzny rynek i mniej zaawansowaną infrastrukturę teleinformatyczną zajęły dalsze miejsca.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200