Cliq - pierwszy smartfon Motoroli z Androidem

Motorola zaprezentowała swoje premierowe urządzenie wykorzystujące system operacyjny Google Android. Smartfon w Stanach Zjednoczonych będzie oferowany pod nazwą Cliq, zaś na innych rynkach (m.in. we Francji, Hiszpanii, czy Ameryce Łacińskiej, gdzie trafi do sprzedaży w tym samym czasie co w USA) będzie rozpowszechniany pod nazwą Dext.

Motorola Cliq (Dext)
Cliq - pierwszy smartfon Motoroli z Androidem

Motorola Cliq (Dext)

Cliq wyposażony jest w wysuwaną klawiaturę QWERTY, wbudowany odbiornik GPS i dotykowy, 3,1-calowy ekran 320 x 480 pikseli. W urządzeniu zastosowano procesor Qualcomm MSM7201A 524 MHz. Smartfon obsługuje technologie Wi-Fi i 3G. Zastosowano w nim cyfrowy aparat fotograficzny o rozdzielczości 5 mln. pikseli, umożliwiający rejestrowanie wideo (24 kl./s). Oferuje integrację z usługą Google Maps i Street View. Będzie sprzedawany z kartą pamięci microSD o pojemności 2 GB. Jak przekonuje producent, wytrzymałość akumulatora zapewni smartfonowi 6 godzin rozmowy i 325 godzin czuwania.

Urządzenie będzie wykorzystywać opracowywany przez Motorolę interfejs MotoBlur, integrujący wszystkie kontakty użytkownika, jakie ten posiada w internetowych serwisach społecznościowych. Dzięki tej graficznej nakładce możliwe będzie połączenie kontaktów z Facebooka, Twittera czy MySpace'a w jedną listę i zorganizowanie jej wg określonych kryteriów.

MotoBlur prezentuje użytkownikowi poglądowy widok wszystkich wiadomości tekstowych, e-mail czy wiadomości z serwisów społecznościowych - będzie można na nie bezpośrednio odpowiadać używając dowolnej z tych metod. Dane wykorzystywane przez usługę będą przechowywane w chmurze. Gdyby telefon został zgubiony lub skradziony, informacje pozostaną bezpieczne - pamięć urządzenia można będzie zdalnie wyczyścić. Po odzyskaniu telefonu lub zaopatrzeniu się w nowy wystarczy się zalogować do usługi, by uzyskać dostęp do wszystkich danych.

Zobacz jak działa MotoBlur:

Rynkowa premiera Motoroli Cliq przewidziana jest na czwarty kwartał br.

Motorola, podobnie jak inni producenci telefonów, zmaga się z recesją, próbując jednocześnie konkurować z ikoną rynku smartfonów - iPhone'm. Problem w tym, że od czasu telefonu Razr firmie nie udało się powtórzyć sukcesu tego modelu. Spółka przeżywa też większe trudności, niż konkurenci - dział mobilny firmy zakończył drugi kwartał br. ze stratą 253 mln. dolarów (spadek o 45 % w porównaniu z analogicznym okresem w 2008 r.). Motoroli udało się sprzedać w tym czasie 14,8 mln. telefonów, podczas gdy rok wcześniej odnotowała wynik 28,1 mln. sprzedanych urządzeń.

Motorola zapowiada rychłą prezentację kolejnego urządzenia działającego pod kontrolą Androida.

Motorola Cliq - wideoprezentacja:

Aktualizacja: 11 września 2009 13:29

Do artykułu dodaliśmy wideoprezentację najnowszego smartfonu Motoroli.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200