Clearwire: WiMAX dla wszystkich

Amerykańska firma Clearwire rozbudowuje swoje warszawskie biuro. Jego szefem jest od niedawna {{a:HTTP://bywalec.computerworld.pl/news/91342.html}}Roman Durka{{/a}}. Operator planuje uruchomić komercyjne usługi telekomunikacyjne w 2007 r. Chodzi przede wszystkim o budowę sieci dostępowych w technologii WiMAX.

W odróżnieniu od dzisiaj działających instalacji WiMAX w Polsce ma być to sieć nastawiona na masowego użytkownika, a więc budowana jako "gęsta sieć bezprzewodowa", w której w dużym mieście funkcjonuje przynajmniej kilkadziesiąt stacji bazowych. Clearwire bardzo liczy na uzyskanie dodatkowych częstotliwości, potrzebnych do uruchomienia WiMAXa - obecnie posiada 4 kanały ogólnopolskie, a chciałby mieć ich dwa razy więcej (Clearwire jest jednym z uczestników postępowania przetargowego na tzw. częstotliwości powiatowe).

Firma działa w Stanach Zjednoczonych oraz kilku krajach europejskich, przy czym Polska ma być dla niej jednym z ważniejszych rynków. Pierwsza instalacja prawdopodobnie zostanie uruchomiona w Warszawie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200