Cisco zaprezentowało strategię „Internetu Przyszłości”

Korporacja przedstawiła szczegóły strategii technologicznej budowy nowego Internetu. Według analityków zaproponowane przez tę firmę podejście może w przyszłości zmienić sposób, w jaki działa ta sieć.

Firma zaprezentowała szereg nowych rozwiązań wpisujących się w tę strategię, takich jak ujednolicona, krzemowa architektura sieciowa Cisco Silicon One (która może być wykorzystywana w każdym elemencie sieci i w dowolnym rozwiązaniu sieciowym) oraz oparte na niej routery klasy operatorskiej Cisco 8000, pracujące pod kontrolą nowego systemu operacyjnego IOS XR7.

Cisco Silicon One to ujednolicona, programowalna architektura krzemowa, która będzie stanowić fundament rozwoju portfolio routerów Cisco. Pierwszy bazujący na nim model Cisco Silicon One ‘Q100’ przekroczył próg 10 Tbps przepustowości sieci.

Zobacz również:

  • Powstanie pierwsza podmorska sieć światłowodowa, która połączy ze sobą bezpośrednio Australię z Afryką
  • Cyberobrona? Mamy w planach
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce

Główne funkcje platformy Cisco Silicon One Q100 obejmują: optymalizację pod kątem 400 Gbps i większych szybkości przesyłu danych, poczynając od 10.8 Tbps w ramach pojedynczej jednostki rackowej; oraz nowy, sieciowy system operacyjny Cisco IOS XR7.

Jako, że szybkość transmisji wzrasta ze 100G do 400G i wyższych, koszt światłowodu stanowi coraz większą część całkowitego kosztu budowy i zarządzania infrastrukturą internetową.

W ramach programu kwalifikacyjnego, Cisco będzie testowało swój światłowód, tak aby był w pełni zgodny ze standardami rynku i działał w każdych warunkach i w ramach każdego hosta, włączając w to maszyny pochodzące od innych producentów niż Cisco. Ten program sprawi, że klienci mogą wykorzystywać światłowód Cisco w aplikacjach, gdzie zostały wdrożone urządzenia innych producentów, mając pewność, że spełni on wymogi odnośnie jakości i niezawodności, których oczekują od rozwiązań Cisco

W ramach rozwoju krzemu i fotoniki krzemowej funkcje, które były zwykle dostarczane w formie osobnych rozwiązań będzie można niebawem podłączyć do innych urządzeń, których konstrukcja na to pozwala (jako tzw. „pluggable form factors”). Ta zmiana niesie ze sobą potencjalnie znaczące korzyści dla operatorów sieciowych w kontekście prostoty operacyjnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200