Cisco wprowadza suwerenne zarządzanie danymi dla europejskich użytkowników Webex

Cisco Webex we współpracy z Deutsche Telekom i Eviden, firmą należącą do Atos, wprowadzi suwerenne zarządzanie (Sovereign Controls) dla europejskich klientów. Klucze szyfrujące dane wygenerowane przez użytkowników aplikacji Webex Meetings, Messaging i Calling będą ostowane i kontrolowane przez zaufanych europejskich partnerów. Zarządzanie danymi będzie prowadzone na terenie UE, niezależnie od infrastruktury Cisco. Nowa funkcja będzie dostępna dla klientów z UE wiosną 2024 roku.

Źródło: Cisco

Cisco ogłosiło współpracę z Deutsche Telekom i Eviden w celu zapewnienia suwerennego zarządzania danymi dla europejskich klientów - od małych do dużych firm - z sektora edukacji, bankowości, opieki zdrowotnej i administracji publicznej, w tym tej na poziomie gminnym. Klucze szyfrujące dane użytkowników aplikacji Webex Meetings, Messaging i Calling będą zarządzane i hostowane przez Deutsche Telekom lub Eviden, na terenie Europy. Będą przechowywane i zarządzane przez dwóch zaufanych partnerów i pozostaną oddzielnie. Dzięki nowej funkcji Sovereign Controls, Cisco rozbudowuje swój istniejący program rezydencji danych w Unii Europejskiej o dodatkową kontrolę. Zaufani europejscy partnerzy zarządzają kluczami szyfrującymi i przechowują je w lokalnych centrach danych. Izolując administrowanie kluczami szyfrowania w UE, klienci mają większą kontrolę nad bezpieczeństwem swoich informacji generowanych przez pracowników, w tym nagrań i transkrypcji spotkań, wiadomości, udostępnionych plików i poczty głosowej. Dodaje to dodatkową warstwę ochrony do wbudowanych funkcji prywatności i bezpieczeństwa Webex oraz programu rezydencji danych w UE, umożliwiając klientom spełnienie ich potrzeb za pośrednictwem zaufanych partnerów z UE.

„Ta nowa funkcja pokazuje zaangażowanie Cisco w dostarczanie rozwiązań chmurowych, które spełniają zmieniające się europejskie wymagania dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Toruje to drogę dla przyszłych rozwiązań w zakresie suwerenności danych dla administracji rządowej, branż o wysokim stopniu regulacji oraz nadchodzącego systemu certyfikacji EUCS”, powiedział Javed Khan, wiceprezes i dyrektor generalny Cisco Collaboration.

Zobacz również:

  • Najlepsi pracodawcy świata
  • Logitech zaprezentował wideo budkę do pracy hybrydowej

Wiodąca pozycja w zakresie innowacji i szyfrowania danych

Nowe rozwiązanie zaoferuje firmom sposób na wykorzystanie najnowszych innowacji w zakresie chmury i współpracy przy jednoczesnym zachowaniu szyfrowania treści w UE, z suwerennym zarządzaniem szyfrowaniem danych. Klienci będą mogli wybrać europejskiego dostawcę usług w chmurze, którego znają i któremu ufają, bez złożoności i kosztów hostowania własnych kluczy szyfrowania, zachowując kontrolę nad swoimi danymi. Klienci będą mieli możliwość zakupu wsparcia technicznego, w ramach którego zgłoszenia serwisowe będą zarządzane przez obywateli UE zlokalizowanych w UE.”"Jesteśmy dumni, że możemy umożliwić klientom Webex podniesienie poziomu kontroli nad ich wrażliwymi danymi, korzystając z naszych usług szyfrowania opartych na własnym sprzętowym module bezpieczeństwa (HSM) Trustway Proteccio™ firmy Eviden, jedynym HSM, który uzyskał wzmocnioną kwalifikację francuskiej Narodowej Agencji Cyberbezpieczeństwa (ANSSI), oprócz certyfikatu Common Criteria EAL4+ i umowy EU Restricted” powiedziała Zeina Zakhour, wiceprezes ds. bezpieczeństwa cyfrowego w Eviden.

Webex od lat jest w czołówce w dziedzinie szyfrowania end-to-end (E2EE), oferując jako opcję szyfrowanie end-to-end Zero-Trust dla spotkań, a także E2EE dla treści generowanych przez użytkowników. Ta dodatkowa warstwa najnowocześniejszych zabezpieczeń chroni dane przed przechwyceniem. Informacje są szyfrowane podczas przesyłania i przechowywania, dzięki czemu klienci są jedynymi, którzy mają dostęp do treści spotkań przez cały cykl ich życia.

Silne funkcje prywatności i bezpieczeństwa

Webex oferuje już rezydencję danych na serwerach w UE, umożliwiając klientom spełnienie potrzeb i wymagań związanych z regionalizacją danych. Ponadto Webex jest pierwszym i obecnie jedynym rozwiązaniem do współpracy i konferencji, które osiągnęło najwyższy poziom zgodności z EU Cloud Code of Conduct (EU Cloud CoC), ponadnarodowymi ramami dla dostawców usług w chmurze w celu wykazania zgodności z unijnym RODO.

Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD) potwierdził, że korzystanie z Webex przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) spełnia rygorystyczne zasady przetwarzania danych osobowych przez instytucje i organy UE. Webex jest pierwszą i obecnie jedyną platformą wideokonferencyjną, która uzyskała taką zgodę.

Źródło: Blog Cisco

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200