Cisco stawia na rozwój prywatnych sieci 5G

Firma poinformowała o swojej wizji rozwoju prywatnych sieci 5G i planach wprowadzenia do oferty usługi Cisco Private 5G, która pozwoli korporacyjnym użytkownikom wprowadzać tę bezprzewodową technologię do środowisk IoT (Internet rzeczy), integrując ją na masową skalę z innymi sieciowymi technologiami, takimi jak Wi-Fi.

Grafika: mohamedhassan/freerangestock

Cisco postrzega prywatne sieci 5G jako uzupełnienie, a nie zamiennik inwestycji bazujących na sieciach Wi-Fi czy Ethernet. Usługa Private 5G ma umożliwić łączność dla pełnego zakresu zastosowań: hal fabrycznych, łańcuchów dostaw, sieci korporacyjnych, kampusów uniwersyteckich, stadionów, szpitali i wielu innych.

Dlatego Cisco współpracuje obecnie z dwoma czołowymi dostawcami technologii ORAN (Open Radio Access Network), aby wykorzystać ją w ramach prywatnych sieci 5G. Trwają już testy u klientów, które są prowadzone razem z firmami Airspan i JMA. Obejmują one wiele działów gospodarki, takich jak sektor edukacji, rozrywki, samorządowy, produkcyjny i nieruchomości.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Pierwsza europejska fabryka firmy Huawei powstanie we Francji

Fundamentem rozwiązania Cisco Private 5G jest zawsze sieć rdzeniowa oraz portfolio rozwiązań Cisco z zakresu Internetu rzeczy – obejmujące czujniki i bramki sieciowe IoT, oprogramowanie do zarządzania urządzeniami, a także narzędzia monitorujące i panele sterowania. Technologia Open Radio Access Network (ORAN) to kluczowy komponent tego rozwiązania.

Kluczowymi wyróżnikami prywatnych sieci 5G są według Cisco takie czynniki jak: dystrybucja w modelu „as-a-Service” (usługa oferowana wspólnie z globalnymi dostawcami rozwiązań 5G i partnerami zajmującymi się integracją systemów), komplementarność z Wi-Fi (prywatna sieć 5G integruje się wtedy z istniejącymi systemami korporacyjnymi, w tym z istniejącymi i przyszłymi wersjami), wgląd w sieć i urządzenia (do czego służy prosty portal zarządzania) oraz model subskrypcji oferowany w trybie „płać za użytkowanie” (ang. pay-as-you-use).

Jak informuje Jonathan Davidson (wiceprezes wykonawczy Cisco i dyrektor generalny, Mass-Scale Infrastructure Group) firma opracowała uniwersalną strategię bezprzewodową dla przyszłości pracy hybrydowej. Sieć 5G musi według niego współpracować z Wi-Fi i istniejącymi środowiskami IT, aby ułatwić cyfrową transformację.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200