Cisco przejmuje od IBM produkty i rozwiązania sieciowe

IBM pozbył się na rzecz firmy Cisco Systems większości swoich produktów sieciowych rozwijanych dotychczas przez dział IBM Networking Hardware Division.

IBM pozbył się na rzecz firmy Cisco Systems większości swoich produktów sieciowych rozwijanych dotychczas przez dział IBM Networking Hardware Division.

Obie firmy podpisały porozumienie o nieznanej wartości finansowej, na mocy którego patenty sieciowe IBM dotyczące technologii konstrukcji koncentratorów, przełączników i routerów przejdą na własność Cisco. Firma ta zgodziła się także kupować od IBM przez pięć lat komponenty niezbędne do produkcji urządzeń sieciowych, co kosztować będzie Cisco ok. 2 mld USD. Obie firmy zapowiedziały także współpracę przy integracji rozwiązań Cisco z siecią IBM Global Services i opracowaniu pakietu usług e-biznesu realizowanych w tej sieci z wykorzystaniem technologii obu firm. Nie podano jednak, ile obie firmy zamierzają zainwestować w opracowywanie wspólnych rozwiązań.

IBM, po przekazaniu działki sieciowej firmie Cisco, zamierza jednak kontynuować świadczenie wsparcia technicznego dla użytkowników sieci SNA oraz Token Ring, chociaż sam nie będzie już oferować routerów i przełączników pracujących w tych technologiach. Firma będzie jednak nadal dostarczać karty sieciowe w standardach SNA i Token Ring.

Cisco będzie również współpracować z IBM w ramach programu migracji klientów wykorzystujących technologię SNA na IP oraz rozwoju związanych z tym obszarem nowych produktów. Kooperacja obu firm obejmuje również wspólne tworzenie produktów do integracji głosu, danych i wideo oraz przeznaczonych do obsługi handlu elektronicznego.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy Cisco zamierza przeprowadzić migrację dotychczasowych nabywców sprzętu sieciowego IBM na własne rozwiązania. Przekazanie działu sieciowego IBM firmie Cisco oznacza koniec współpracy "big blue" z pozostałymi dotychczasowymi partnerami OEM, takimi jak Xylan i 3Com.

W ramach działu sprzętu sieciowego pracowało w IBM ok. 2400 osób. Dwieście z nich było bezpośrednio związanych z produkcją kontrolerów SNA oraz Token Ring. Pozostałe 2200 osób ma powody do obaw. IBM nie zdecydował jeszcze, co zrobi z pracownikami byłego działu sieciowego. Prawdopodobnie zostaną oni przeniesieni do innych działów firmy.