Cisco pokazuje swój router Internet of Everything

Firma informuje, że prace nad routerem NCS trwały trzy lata, a projektujący go zespół liczył 450 inżynierów i informatyków. Koszt projektu to 250 mln USD. Urządzenie zawiera procesor sieciowy nPower X1, którego premiera miała miejsce dwa tygodnie temu.

Inaczej niż CRS, router NCS nie jest przystosowany do obsługiwania rdzeni dużych sieci komputerowych. Jest to wydajny węzeł sieci dedykowany dla dostawców usług (integrujący ze sobą routery rdzeniowe oraz brzegowe), zdolny zawiadywać olbrzymią ilością pakietów odbieranych ze środowiska Internet of things, a więc z każdego urządzenia dołączonego do takiego środowisku (może to być smartfon, samochód, czujka, telewizor czy każde inne urządzenie mające adres IP).

Cisco przewiduje, że w nadchodzącej dekadzie urządzeń takich będzie przybywać w lawinowym tempie i będziemy je liczyć w dziesiątkach, jeśli nie setkach miliardów. I to jest właśnie Internet of Everything.

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach

Firma zapowiada, że wprowadza do oferty trzy platformy NCS: NCS 6000, NCS 4000 i NCS 2000. Na początek Cisco oferuje platformę NCS 6000 – potężny węzeł sieci obsługujący routing IP/MPLS, mający ogólną przepustowością rzędu 1.2 Pb/s (petabitów na sekundę), w którym jedno gniazdo może przetwarzać pakiety z szybkością 5 Tb/s.

Drugi model (NCS 4000) pojawi się w ofercie firmy w pierwszym kwartale 2014 r. Ten router ma ogólną przepustowością rzędu 6,4 Tb/s, a jego jedno gniazdo może przetwarzać pakiety z szybkością 400 Gb/s. Router NCS 4000 wspiera technologię WDM (Wavelength Division Multiplexing), może obsługiwać sieci optyczne oraz połączenia Ethernet i SONET.

Trzecia platforma (NCS 2000) jest już dostępna. Router może obsługiwać sieci transportowe DWDM z szybkością 100 Mb/s i zawiera ROADM (Reconfigurable Optical Add-Drop Multiplexer; konfigurowalny optyczny multiplekser używany w systemach WDM).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200