Cisco opublikowało wyniki badania „30 lat www”

Firma Cisco przeprowadziła z okazji 30-lecia powstania Internetu badanie, które miało na celu z jednej strony prezentację najczęstszych sposobów wykorzystywania tej najpopularniejszej usługi sieciowej na świecie, a z drugiej poznanie opinii internautów na temat przyszłości Internetu.

W badaniu „30 lat www” wzięło udział 11 tysięcy respondentów z 13 krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), w tym tysiąc osób z Polski w każdym przedziale wiekowym.

Badanie pokazało, że 57% respondentów w Polsce ceni sobie Internet głównie dlatego, że mogą się kontaktować z ludźmi niezależnie od tego, gdzie te osoby w danej chwili przebywają. Natomiast największe szanse dla przyszłych generacji polscy ankietowani upatrują w lepszym dostępie do edukacji (76% odpowiedzi) oraz do służby zdrowia (71% odpowiedzi).

Zobacz również:

  • Starlink Mini: to nazwa nowej usługi satelitarnego dostępu do internetu, której twórcą jest SpaceX
  • Cyberobrona? Mamy w planach
  • Raport „Computerworld TOP 200” od dziś dostępny w sprzedaży

Zdaniem polskich internautów, Internet jest ważnym narzędziem rozwoju. 79% respondentów uważa, że umożliwia on zdobywanie nowych umiejętności, a 70% twierdzi, że pozwala pracować na nowe sposoby.

W perspektywie kolejnych trzydziestu lat 58% internautów spodziewa się, że sieć stworzy możliwości łatwiejszego uzyskania przychodu. Ponad 40% badanych twierdzi, że Internet przyczyni się do wyrównania różnic społecznych, a także będzie stanowił platformę dla zmian społeczno-politycznych.

Przejdźmy teraz do opinii respondentów z regionu EMEA. Dla użytkowników zamieszkujących ten region Internet jest przede wszystkim źródłem informacji i pozwala jak to określają pozostać „na czasie” (74%), dostarczać rozrywkę (71%) oraz pozwala utrzymywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi (70%).

W perspektywie kolejnych trzydziestu lat ankietowani z EMEA chcieliby, aby Internet umożliwiał zdobywanie edukacji (63%) oraz ułatwił dostęp do służby zdrowia (54%).

„Przeprowadzone przez Cisco badanie pokazuje jak ogromny wpływ na życie miała wprowadzona 30 lat temu usługa internetowa WWW i jak wielkie oczekiwania mamy wobec niej w przyszłości”, mówi Łukasz Bromirski, dyrektor ds. technologii w Cisco Polska. I dodaje „80% ruchu sieciowego, w którymś momencie przechodzi przez urządzenia Cisco. Od początku bierzemy udział w tworzeniu sieci, którą znamy dziś i która stała się integralną częścią naszego życia. W ciągu kolejnych 30 lat Internet z pewnością zmieni sposób w jaki żyjemy, pracujemy i spędzamy czas wolny, a także otworzy przed nami zupełnie nowe możliwości rozwoju”.

Źródło: Cisco

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200