Cisco, VMware i Citrix pracują nad nową usługą DaaS

Cisco, VMware i Citrix pracują wspólnie nad nowym chmurowym rozwiązaniem DaaS (Desktop as a Service), dedykowanym głównie dla dostawców usług sieciowych. Inicjatywa powstała kilka tygodni po tym, gdy AWS (Amazon Web Services) zapowiedział podobny produkt. Według analityków oznacza to, że wkrótce na rynku pojawią się kolejne usługi tego typu, umacniające jeszcze bardziej znaczenie chmur w sektorze IT.

Usługa ma być oparta w warstwie sprzętowej na rozwiązaniach UCS (Unified Compute System) firmy Cisco. Użytkownicy będą mieli do wybory wirtualne desktopy zaprojektowane przez firmy Citrix oraz Desktone (ta ostatnia zastała niedawno przejęta przez VMware). Cisco oferował już wcześniej usługi DaaS, jednak tym razem będzie to bardziej dopracowane i wydajniejsze rozwiązanie, oferujące dużo więcej funkcjonalności. I tak administrator będzie mógł skonfigurować na jednej kasecie UCS dożo więcej chmurowych desktopów (nawet do 256) i będą one teraz wspierać technologię renderowania 3D.

AWS zapowiedział miesiąc temu na corocznej konferencji re:Invent nową usługę DaaS noszącą nazwę Workspaces, czyli wirtualne desktopy. Platforma znajduje się obecnie w fazie testowania i wkrótce pojawi się oficjalnie w ofercie AWS. Amazon zapowiada, że koszt wirtualnych desktopów oferowanych przez jej usługę będzie przeciętnie dwa razy mniejszy niż mniej niż desktopów VDI (Virtual Desktop Infrastructure) budowanych w firmowych centrach danych.

Zobacz również:

  • Wyniki XII konkursu Computerworld Best in Cloud
  • Cyberobrona? Mamy w planach

Sama koncepcja wirtualnych desktopów nie jest oczywiście żadną nowością, jednak nowe technologie chmurowe spowodowały, że złapała ona ostatnio wiatr w żagle. Chmury mają bowiem tę zaletę, że zainstalowane w niej wirtualne desktopu są dostępne z każdego miejsca na świecie, a ich dostawca może je konfigurować na dowolne sposoby, spełniając tym samym bardzo szybko oczekiwania użytkowników usługi DaaS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200