Cisco Unified Computing System, czyli "all in one"

Trzeba przyznać, że idea transformacji architektury centrów danych zaprezentowana przez Cisco jest bardzo interesująca i korzystna dla użytkowników. Ale jej urzeczywistnienie nie będzie łatwe.

Pierwszym etapem ma być stworzenie standardów zapewniających współpracę różnych elementów infrastruktury, a więc sieci, serwerów, pamięci masowych oraz oprogramowania. Pod tym względem najłatwiejsze zadanie Cisco ma jeśli chodzi o pierwszy i ostatni z wymienionych elementów. W przypadku sieci firma ma pozycję rynkową, która pozwala na kreowanie standardów, a wielu niezależnych producentów oprogramowania może zobaczyć własną szansę na wzrost sprzedaży we wsparciu platformy UCS. Jeśli chodzi o pamięci masowe, to Cisco na razie nie zagraża potentatom więc większym problemem dla popularyzacji standardów jest konkurencja między innymi firmami.

Tu też wiele będzie zależeć od EMC - na razie można uznać, że Cisco uzyskała pewne, pośrednie wsparcie decydując się na współpracę z VMware. Najwięcej wątpliwości budzi oczywiście wprowadzenie przez Cisco własnych modeli serwerów. Niewątpliwie musi to być postrzegane przez IBM lub HP jako próba odebrania przynajmniej części udziałów w lukratywnym i sięgającym 80 mld USD segmencie rynku, co w obecnych czasach nie może budzić zadowolenia. Zwłaszcza, że przedstawiciele Cisco podkreślają, że idea UCS jest oparta na założeniu, że podstawowym elementem centrów przetwarzania danych jest system sieciowy, bez którego nie mogą pracować serwery, pamięci masowe, ani oprogramowanie wirtualizacyjne. Stąd też firma chce integrować infrastrukturę wokół technologii sieciowych, które są jej najlepiej znane i dają Cisco dużą siłę przebicia, której partnerzy-konkurenci nie mogą lekceważyć.

Sama idea integracji infrastruktury centrów przetwarzania danych wydaje się pomysłem, który za kilka lat może stać się standardem i dla wszystkich oczywistym rozwiązaniem. Ale czy na pewno będzie to architektura oparta lub nawet tylko zgodna z Cisco UCS?

Warto zauważyć, że IBM nawiązał współpracę z Juniper Networks w ramach strategii określanej jako Stratus. Z kolei HP samodzielnie rozwija technologie sieciowe w ramach swojego działu ProCurve i nie jest w tym zakresie całkowicie uzależniona od współpracy z Cisco.


TOP 200