Cięcia i zmiany

Co piąty pracownik Baana, znanego producenta systemów ERP, straci pracę. Nowym prezesem firmy została Mary Coleman.

Co piąty pracownik Baana, znanego producenta systemów ERP, straci pracę. Nowym prezesem firmy została Mary Coleman.

Mary Coleman, nowo mianowana prezes Baana, ma przywrócić dobrą kondycję finansową firmie programistycznej, wywodzącej się z Holandii. W minionym kwartale spółka zanotowała stratę przekraczającą 31 mln USD. Mary Coleman, kierująca wcześniej Aurum Software, oddziałem Baana odpowiedzialnym za oprogramowanie automatyzujące sprzedaż detaliczną, jest już trzecim prezesem firmy w tym roku.

Wskutek niepowodzeń finansowych Baan zamierza w ciągu najbliższych miesięcy zredukować o 20% liczbę pracowników. Przedstawiciele firmy twierdzą, że zwolnienia obejmą przede wszystkim pracowników administracji i zatrudnionych na innych stanowiskach pomocniczych, których liczba w ostatnich latach zwiększyła się w efekcie agresywnej polityki przejęć i inwestycji kapitałowych Baana. Niektórzy analitycy nie oceniają takiego posunięcia Baana jednoznacznie negatywnie, choć przyznają, że ponoszenie strat podczas, gdy konkurenci wykazują rosnące zyski, nie świadczy dobrze o sposobie zarządzania firmą.

"Wszelkie zmiany zachodzące w centrali rzadko dotyczą działalności firmy w Polsce. Na ten tydzień zaplanowana jest jednak wizyta zastępcy szefa Baana na region Europy Środkowej i Wschodniej. Po jej zakończeniu będzie można ocenić, czy niektórzy pracownicy Baan Polska będą musieli zmienić pracę" - komentuje Aleksander Bening, szef polskiego oddziału Baana. Obecne Baan Polska zatrudnia 20 osób pracujących w Krakowie i Warszawie.

Holenderski producent ma obecnie kłopoty związane z reorganizacją działalności marketingowej. Firma zamierza większą uwagę zwrócić na pośrednie kanały dystrybucji, a także skoncentrować ofertę na przedsiębiorstwach średniej wielkości. Baan wciąż nie może w pełni zintegrować w ramach jednej oferty oprogramowania przejmowanego od innych firm. Część zachodnich firm rozważających zakup aplikacji ERP i jej rozszerzeń otrzymywała ostatnio równocześnie kilka ofert dotyczących różnych produktów Baana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200